play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Bytom: 100. rocznica powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego

today17 lutego 2020

Background

Spacery śladami Wojciecha Korfantego,  koncert „Krew i gniew”, oficjalne uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej – Bytom szykuje się do obchodów setnej rocznicy powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego. Uroczyste obchody tego wydarzenia odbędą się 20 lutego br. Przypomnijmy, Bytom jest miastem, w którym znajdowała się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego i w którym zapadła decyzja o wybuchu III Powstania Śląskiego.

Obchody odbędą się na Rynku w Bytomiu, nieopodal miejsca, gdzie kiedyś mieścił się Hotel „Lomnitz” – siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego. 100. rocznica powołania Wojciecha Korfantego na komisarza Polskiego Komisariatu Plebiscytowego odbędzie się z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. O godz. 14.00 na bytomskim Rynku odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem mieszkańców i władz Bytomia oraz przedstawicieli miast Metropolii, Urzędu Marszałkowskiego, radnych Rady Miejskiej w Bytomiu, posłów i senatorów RP. Obchody  W trakcie uroczystości pod tablicą upamiętniającą Wojciecha Korfantego i Polski Komisariat Plebiscytowy zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Tego dnia odbędzie się także spacer śladami Wojciecha Korfantego. Od 15.30 do 18.00 wraz z przewodnikiem będzie można pójść tropem polskiego komisarza plebiscytowego. W żywej lekcji historii będą mogli także wziąć udział uczniowie szkół podstawowych i średnich, dla których przygotowano spacery historyczne w godzinach 9.00 do 13.00.

Dzień zakończy koncert Roberta Biniasa „Krew i gniew” na dziedzińcu Sądu Rejonowego w Bytomiu. Przed koncertem, który rozpocznie się o godz. 18.00 będzie można usłyszeć „Manifest Wojciecha Korfantego do Ludu Górnośląskiego”.

Organizatorami uroczystości są: Miasto Bytom, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Pamięci Narodowej, Bytomskie Centrum Kultury oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, zaś partnerami m.in.: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Archiwum Państwowe w Katowicach, Biuro Programu Niepodległa oraz 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content