play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Ślady Papieża w Piekarach Śląskich

today18 maja 2020

Background

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. W poniedziałek, 18 maja br., przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, jedynego Polaka na Stolicy Piotrowej. Papież Franciszek o godz. 7.00 modlił się u grobu św. Jana Pawła II, przy jego relikwiach. O godz. 20.00 słowo do Polaków skieruje zaś papież Franciszek. Jego przesłanie będzie emitowane m.in. na kanale YouTube. Ślady Papieża prowadzą do Piekar Śląskich…

Ślady papieża Jana Pawła II można znaleźć w Piekarach Śląskich. Na pamiątkę jego obecności na pielgrzymkach stanowych mężczyzn ( 1965 -1978) na Kalwarii stoi pomnik przypominający  o  głoszonej „ewangelii pracy”. Papieskie podarunki znajdują się także w piekarskim sanktuarium. 6 czerwca 1979 podczas I pielgrzymki do Polski, na Jasnej Górze Ojciec Święty podarował Matce Bożej Piekarskiej stułę i świecę wotywną z herbem papieskim. Aktualnie stułę oglądać można w  Muzeum Sanktuaryjnym, natomiast świeca została umieszczona w ołtarzu głównym obok Cudownego Obrazu Matki Bożej w dniu beatyfikacji papieża 1.05.2011.

Złoty różaniec to kolejny papieski dar, który został przekazany Sanktuarium podczas spotkania na Muchowcu 20.06.1983 roku. Ojciec Święty podarował Matce Bożej Piekarskiej różaniec, z prośbą,  by się na nim za Niego modlono. Życzenie Ojca Świętego zostało spełnione, w Piekarskiej bazylice przed wieczorną Mszą świętą odmawiana jest modlitwa różańcowa w intencji Papieża. Dar św. Jana Pawła II można obecnie oglądać w Muzeum Sanktuaryjnym. Tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej odnoszący się do cudownego wizerunki Matki Boskiej Piekarskiej został również nadany przez św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki na Muchowcu. We wnętrzu Bazyliki znajdują się także relikwie papieża Polaka.

Polak – Papież Jan Paweł II jest także Honorowym Obywatelem Miasta Piekary Śląskie. Tytuł ten został przyznany uchwałą Rady Miasta w dniu 18 maja 1994 roku.

W związku z jubileuszem podejmowanych jest też wiele inicjatyw wirtualnych. 18 maja ruszy  oficjalnie portal JP2online czyli stworzona przez Centrum Myśli Jana Pawła II wyszukiwarka materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II.  Od roku prowadzona jest też ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie”, która zbiera podejmowane w hołdzie Papieżowi Polakowi dzieła charytatywne, modlitewne, edukacyjne i kulturalne.

fot.: https://piekary.pl/promocja-miasta/papiez-jan-pawel-ii/

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content