play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

13,8 mld zł wsparcia dla firm z ZUS

today26 lutego 2021

Background

Około 13,8 mld zł – to kwota, która trafiła do przedsiębiorców w ramach zwolnienia z obowiązku opłacania składek. Województwo śląskie, z kwotą ponad 1,6 mld, jest drugim po mazowieckim, w którym przedsiębiorcy uzyskali w tym zakresie najwyższą pomoc.

Od mniej więcej roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z głównych instytucji, które realizują działania w ramach tarczy antykryzysowej. Do oddziałów ZUS, oprócz dotychczasowych wniosków i dokumentów, zaczęły spływać setki tysięcy formularzy od klientów starających się o wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych. Pracownicy ZUS dokładali wszelkich starań, by wnioski te były jak najsprawniej obsługiwane, mając świadomość, że na wsparcie czekają tysiące firm znajdujące się w trudnej sytuacji w związku z epidemią koronawirusa.

– Obecnie przepisy tarczy antykryzysowej 7.0 przewidują m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD, przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS woj. śląskiego.

O wsparcie można wystąpić od 1 lutego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy mają czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń do 31 marca. Jeśli przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, to najpóźniej do końca lutego musi także przesłać do ZUS deklaracje za grudzień i styczeń, dodaje regionalna rzecznik ZUS.

Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z ok. 50 różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej. O umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowne świadczenie postojowe mogą wystąpić m.in. przedsiębiorcy z branży sprzedaży detalicznej, fitness, gastronomicznej, turystycznej, organizatorzy targów, wystaw i kongresów, prowadzący różne formy edukacji, obiekty noclegowe, uzdrowiska, pralnie, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, fizjoterapeuci i paramedycy.

Innym instrumentem w ramach Tarczy Antykryzysowej jest, również realizowana przez ZUS, wypłata świadczeń postojowych. Łączna ich wartość przekroczyła już 5,6 mld zł. Najwięcej środków w ramach postojowego trafiło do firm z województwa mazowieckiego (ok. 891 mln zł), śląskiego (ok. 678 mln zł) oraz małopolskiego (ok. 611 mln zł).

O świadczenie postojowe można wystąpić do trzech miesięcy po ustaniu stanu epidemii. Data złożenia wniosku ma wpływ na to, które miesiące należy wziąć pod uwagę przy ocenie spadku przychodu.

źródło/foto: ZUS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content