play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

19,6 mln pasażerów, 177 tys. startów i lądowań. Pięć lat nowej drogi startowej Katowice Airport

today28 maja 2020

Background

Pięć lat temu, w czwartek 28 maja 2015 roku, do użytku operacyjnego została oddana nowa droga startowa Katowice Airport. Pierwszym samolotem, który wystartował z nowej infrastruktury był Airbus A320 Wizz Air do Londynu-Luton, nastąpiło to o godzinie 6:11.

Dzięki nowej drodze możliwe stało się wprowadzenie II kategorii operacji lotniczych, co oznacza, że lądowania mogą odbywać się przy widzialności wzdłuż drogi startowej nie mniejszej niż 300 metrów i przy pułapie chmur nie niższym niż 30 metrów. Dla porównania, na wcześniej używanej drodze startowej o długości 2 800 metrów minima dla lądowania wynosiły odpowiednio 550 metrów i 60 metrów.  W dniu oddania do użytku nowej drogi startowej został podniesiony kod referencyjny pyrzowickiego lotniska z 4D do 4E. Oznacza to, że infrastruktura portu w całości przystosowana jest do przyjęcia dalekodystansowych, szerokokadłubowych samolotów  o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 65 m. Aktualnie w Polsce tak wysoki kod referencyjny mają tylko dwa lotniska – Katowice Airport oraz Lotnisko Chopina w Warszawie.

W trakcie pięciu lat użytkowania nowej drogi startowej linie lotnicze przewiozły z i do Pyrzowic ponad 19,6 miliona podróżnych, a firmy kurierskie na pokładach frachtowców przetransportowały ponad 90 tysięcy ton frachtu. Od końca maja 2015 roku do chwili obecnej samoloty wykonały na nowej drodze ponad 177 tysięcy startów i lądowań. Dane te w znakomity sposób pokazują, jak ważna i istotna jest to inwestycja dla rozwoju zarówno Katowice Airport, jak i całego regionu. Warto podkreślić, że przystąpiliśmy do realizacji tego projektu w znakomitym momencie. Ponad 8 lat temu, gdy wyłanialiśmy wykonawcę, istniała duża konkurencja na rynku firm budowlanych, a presja płacowa w budownictwie nie była tak duża. Dzięki temu zwycięzca przetargu wykonał nową drogę startową w znakomitej jakości, za 157 milionów złotych. Z tej kwoty prawie 50% skutecznie pozyskaliśmy ze źródłem Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Szacujemy, że w dzisiejszych warunkach rynkowych, koszt realizacji takiej inwestycji byłby około dwukrotnie wyższy – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. GTL SA przed pandemią koronawirusa prognozowało, że w 2020 roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic rekordowe 5,5 mln podróżnych. Bezprecedensowy kryzys branży lotniczej, wywołany pandemią, wymusił konieczność weryfikacji prognoz ruchu. Obecnie GTL SA spodziewa się, że w 2020 roku z siatki połączeń Katowice Airport skorzysta o ponad połowę mniej podróżnych niż w 2019 roku.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content