play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

20-letnia rowerzystka zginęła na drodze

today4 czerwca 2020

Background

Zginęła na drodze. 20-letnia rowerzystka w Mierzęcicach w powiecie będzińskim została potrącona przez samochód. Do tego wypadku doszło wczoraj wieczorem. Kobieta zmarła na miejscu.

Światowy Dzień Roweru zakończył się tragicznie. 20-letnia rowerzystka straciła życie na drodze. Do tego wypadku doszło w Mierzęcicach w powiecie będzińskim. Młoda kobieta została potrącona przez samochód. Zginęła na miejscu.

Coraz więcej takich wypadków

 Do takich wypadków dochodzi coraz częściej, przypominają policjanci z drogówki. W Wilkowicach pod Bielskiem Białą samochód potrącił dwie kolarki w wieku 25 i 30 lat. Te walczą o życie w szpitalach.
Mundurowi wyliczają że od początku roku odnotowano już ponad 300 wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów. Pięć osób w nich zginęło, niemal sto doznało obrażeń ciała.

Policjanci przypominają o bezpieczeństwie

Rowerzyści nie bez przyczyny, tak jak i piesi, należą do kategorii Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego (NURD). W kontakcie z samochodem ważącym co najmniej 1 tonę, którego kierowca jest zabezpieczony pasem i poduszkami powietrznymi, a sama konstrukcja pojazdu amortyzuje uderzenia, cykliści nie mają szans, ponieważ nic nie chroni ich przed urazami. Często jedyną szansą na uratowanie życia jest założony kask na głowie. Badania wykazują, że ok 60% urazów kierujących rowerami, to urazy głowy. Jednakże w kontakcie z rozpędzonym samochodem nawet kask, niestety, nie pomoże. Apelujemy po raz kolejny o włączenie myślenia i przewidywania swojego zachowania na drodze. Ten nawyk powinien nam towarzyszyć od samego rozpoczęcia jakiejkolwiek podróży. Zarówno ci, którzy jadą samochodem, jak i kierujący jednośladami nie są zwolnieni z tego obowiązku. Jeśli tę zasadę zastosują wszyscy użytkownicy dróg, będzie na nich bezpieczniej! Kolarzom- amatorom przypominamy również o zadbanie o bycie widocznym na drodze. Obowiązkowe oświetlenie roweru i odblaski pomagają kierowcom samochodów zauważyć rowerzystę i odpowiednio zareagować. Zwłaszcza gdy mamy już zmierzch lub noc.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content