play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

200 tabletów za 100 tys. zł. Katowice kupiły urządzenia do nauki zdalnej

today15 kwietnia 2020

Background

Od miesiąca, nauka w szkołach realizowana jest na odległość. Dzieje się tak w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa, co spowodowało czasowe zamknięcie szkół i placówek oświatowych

W ubiegłym miesiącu w Katowicach zakupiono 83 laptopy dla podopiecznych placówek oświatowo-wychowawczych. Teraz dzięki pozyskanemu dofinansowaniu zakupiono 200 tabletów dla kolejnych uczniów, by zamiast korzystać z materiałów drukowanych, przegotowywanych przez szkołę, mogli uczestniczyć komfortowo w zajęciach on-line.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa opublikowało listę wniosków grantowych wybranych do dofinansowania w ramach Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020 Powszechny dostęp do szybkiego internetu – Działanie 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach”.

– Na liście projektów wybranych do dofinansowania znajduje się projekt miasta Katowice, dotyczący zakupu 200 tabletów wraz z niezbędnym oprogramowaniem dla 80 szkół, mówi prezydent Marcin Krupa. I dodaje: – Udało nam się pozyskać maksymalną kwotę dofinansowania, a tym samym doposażyć kolejnych uczniów w sprzęt ułatwiający naukę w czasach epidemii koronawirusa. Do tej pory uczniowie mieli dostęp do materiałów drukowanych, przygotowywanych przez szkołę, dzisiaj otrzymali nowe tablety, które pozwolą komfortowo uczestniczyć w zajęciach on-line

Projekt #zdalnaszkoła jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii. Zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Niestety są uczniowie, którzy nie posiadają dostępu do Internetu lub sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe i do tej pory musieli korzystać z metariałów drukowanych.

– Komisja Europejska zezwoliła, aby zaoszczędzone do tej pory środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup sprzętu dla szkół. W związku z powyższym samorządy mogą wnioskować o sfinansowanie zakupu laptopów, tabletów oraz dostępu do internetu dla nauczycieli oraz uczniów, którzy nie posiadają sprzętu umożliwiającego im realizację zdalnych lekcji, z czego skorzystało również i miasto Katowice, powiedziała Małgorzata Domagalska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Katowice. Wartość przyznanego grantu dla Katowic wynosi 100 tys. zł.

W ub.miesiącu na zakup komputerów miasto przeznaczyło 100,6 tys. zł. W ten sposób podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych mają ułatwiony dostęp do nauczania on-line, który jest realizowany w każdej z placówek oświatowych w Katowicach.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content