play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

22 tys. zatrzymanych kierowców. Grupa SPEED podsumowała miniony rok WIDEO

today24 stycznia 2020

Background

Prawie 22 tys. kierowców zostało w minionym roku zatrzymanych przez specjalistyczną grupę SPEED. Choć działają dopiero od ubiegłego lata, to już mogą pochwalić się skutecznością. Kierowcy za swoją brawurę i niebezpieczne zachowania na drodze zostali ukarani mandatami.

Grupa SPEED składa się z 52 funkcjonariuszy drogówki, którzy przeciwdziałają niebezpiecznym zachowaniom na drogach. Mają specjalistyczne przeszkolenie z obsługi wideorejestratorów i ręcznych mierników prędkości. W ich szeregach są również policjanci z wydziałów prewencji, kryminalnego oraz do walki z cyberprzestępczością KWP w Katowicach.

Od 19 lipca, czyli początku działalności specgrupy, do końca ubiegłego roku policjanci skontrolowali 21 392 pojazdów, których kierowcy dopuścili się aż 23 148 wykroczeń. Większość z nich, bo aż 18 295 zostało ukaranych mandatami karnymi, głównie za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Policjanci skierowali ponadto 225 wniosków o ukaranie do sądu i zatrzymali prawo jazdy 336 kierowcom. Podczas licznych interwencji na drodze policjanci zatrzymali również sprawców przestępstw. 23 osoby odpowiedzą za jazdę pod wpływem alkoholu, 4 za niezatrzymanie się do kontroli, 27 za jazdę mimo cofniętych uprawnień, a 35 za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

Niestety, do grona kierowców łamiących przepisy wciąż dołączają kolejni. Na początku miesiąca w ręce funkcjonariuszy wpadli mężczyźni, którzy znacznie przekroczyli dopuszczalną prędkość. Pierwszy z nich, 45-latek z Chorzowa, jadąc ul. 1 Maja w Sosnowcu jechał o 57 km/h za szybko. Kierowcy Renault Laguny zatrzymano prawo jazdy i ukarano 500-złotowym mandatem oraz 10 punktami karnymi. Drugim drogowym piratem okazał się 62-letni kierowca Porshe, który pędził sosnowieckim odcinkiem DK 86. Policyjne urządzenia wskazały, że mężczyzna poruszał się z prędkością prawie 187 km/h. Za to wykroczenie policjanci ukarali kierującego 400-złotowym mandatem i 10 punktami karnymi.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content