play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Udało się. Tarnogórskie podziemia wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO!

today9 lipca 2017

Background

Charakterystyczny znaczek – przyznany Tarnowskim Górom. Podziemia, wyrobiska pokopalniane i podziemne wody – z prestiżowym tytułem światowego dziedzictwa UNESCO. Ten pozostanie w mieście na zawsze.

Starania o ten prestiżowy tytuł trwały kilka lat. Decyzją światowego komitetu – uznano że te są równie ważne, jak piramidy w Gizie czy starówka w Krakowie.

  • cover play_arrow

    Udało się. Tarnogórskie podziemia wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO! Adam Złotorowicz

mówi Grzegorz Rudnicki ze stowarzyszenia miłośników ziemi tarnogórskiej. tarnowskie Góry starały się o tytuł od ponad pięciu lat. Co ciekawe, to jeden z nielicznych wniosków – składanych nie przez państwo a własnie przez stowarzyszenie.

Wśród docenionych zabytków z Tarnowskich Gór znalazły się miedzy innymi sztolnia Fryderyk, głębokie wyrobiska, hałda popłuczkowa oraz stacja wodociągowa Staszic.

Komitet Światowego Dziedzictwa zdecydował dzisiaj o wpisie tarnogórskich obiektów na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach będą pierwszym w województwie śląskim i piętnastym w Polsce miejscem na liście UNESCO, dołączając tym samym m.in. do takich miejsc, jak starówki w Krakowie, Warszawie i Zamościu, Puszcza Białowieska, czy Kalwaria Zebrzydowska.

– Dotychczas nie zdarzyło się, by jakikolwiek polski wniosek odpadł już podczas obrad Komitetu; tak było i tym razem – cieszy się Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, nowej turystycznej stolicy Śląska. – Przed nami nowe możliwości, ogromny potencjał, ale i sporo pracy – dodaje burmistrz.

– Miejsce na Liście światowego dziedzictwa to gwarancja wejścia w międzynarodowy obieg turystyczny, to więcej turystów w Tarnowskich Górach i w regionie oraz nowe inwestycje w tym sektorze – precyzuje Piotr Skrabaczewski, zastępca burmistrza  ds. gospodarczych.

Szczególnie dumni z sukcesu miasta mogą być wszyscy członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które kilka lat temu, kiedy niemal nikt nie wierzył w powodzenie przedsięwzięcia, rozpoczęło starania o wpis na Listę światowego dziedzictwa. – Jak widać, skutecznie wykazaliśmy we wniosku, że znaczenie kopalń tarnogórskich wynika z ich wielowątkowej, bogatej historii i ogromnego wpływu, jaki miały na rozwój nie tylko Tarnowskich Gór, ale całego Śląska, a nawet gospodarki europejskiej. Naszym wyjątkowym skarbem i jednocześnie największą atrakcją są zachowane w bardzo dobrym stanie i w pełni autentyczne wyrobiska kopalniane z systemem sztolni odwadniających. Niespotykanym w skali światowej jest również system gospodarowania wodą pogórniczą do celów spożywczych i przemysłowych zasilający Tarnowskie Góry oraz inne miasta aglomeracji – wyjaśnia Zbigniew Pawlak, wiceprezes Stowarzyszenia i asystent burmistrza Tarnowskich Gór ds. UNESCO.

Miejsca wpisane na Listę światowego dziedzictwa stanowią wspólne dobro ludzkości. Wyróżnia je „wyjątkowa powszechna wartość” w rozumieniu Konwencji UNESCO z 1972 r. dotyczącej Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Światowe Dziedzictwo ma przedstawiać różnorodność kulturalną i bogactwo natury wszystkich regionów świata. Szczególna opieka, jaką miejscom zaliczonym w poczet Światowego Dziedzictwa mają zapewnić państwa – strony Konwencji ma je chronić przez zniszczeniem i pozwolić na zachowanie ich w możliwie niezmienionej postaci dla przyszłych pokoleń.

Aktualnie, razem z Tarnowskimi Górami, na Liście światowego dziedzictwa UNESCO jest 15 miejsc w Polsce. Pozostałe to: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau, Puszcza Białowieska, Stare Miasto w Warszawie, Zamek krzyżacki w Malborku, Stare Miasto w Zamościu, Średniowieczny zespół miejski Torunia, Kalwaria Zebrzydowska,  Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Drewniane kościoły południowej Małopolski, Park Mużakowski, Hala Stulecia we Wrocławiu oraz drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content