play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

280 rodzin z zalanymi domami. Ruszyła pomoc

today21 sierpnia 2020

Background

280 rodzin z zalanymi domami. Ruszyła pomoc dla naszych sąsiadów. Właśnie teraz z Katowic na Ukrainę rusza bus wypełniony potrzebnymi produktami – między innymi chemią gospodarczą, żywnością i odzieżą.

Wszystko w związku z gwałtownymi powodziami do których doszło w zachodnich regionach Ukrainy. Tragedia dotknęła ponad 280 rodzin:

Na pace mamy przede wszystkim dwie tony chemii to są najcięższe i najważniejsze produkty – mydła, różnego rodzaju środki czystości do domów, które są teraz zalane. Mamy również dużo żywności i ubrania. Oczywiście wszystko jest nowe. Sytuacja jest bardzo poważna – ta woda już zeszła. Mieszkańcy mają przed sobą bardzo trudny okres. Chcemy dojechać do tych wiosek, domów, które są zalane i w tej chwili potrzebują czyszczenia. To wszystko co mamy w busie, wiem, bo wysyłałem już zdjęcia co mamy, bardzo cieszy tych, którzy nas oczekują – mówił Mikołaj Rykowski z Fundacji Wolne Miejsce.

Bus jest masowo zapakowany po brzegi, choć tego wizualnie nie widać, ale chemia jest ciężka. 3,5 tony produktów trafi do 280 potrzebujących rodzin na Ukrainie. Mam nadzieję, że ta pomoc zostanie zauważona – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

W pomoc zaangażowała się polska firma Ustronianka:

Mamy już doświadczenie, w roku 97′ organizowaliśmy konwój pomocy, gdzie Polska była w trudnej sytuacji, kiedy byliśmy dotknięci powodzią. Wtedy też pomagaliśmy – dodaje wiceprezes firmy, Bożena Bożek.

Przypomnijmy, powódź z 97′ roku nosi nazwę powodzi tysiąclecia. To właśnie wtedy żywioł na terenie Polski, Czech i Niemiec zabił ponad sto osób i wyrządził szkody na blisko 4,5 miliarda dolarów.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content