play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

3 szpitale tymczasowe na Śląsku. Powstają w tych miastach

today9 listopada 2020

Background

500 miejsc w Miedzynarodowym Centrum Kongresowym, 140 na Lotnisku w Pyrzowicach i 200 w izolatorium w Ustroniu. To lokalizacje szpitali tymczasowych, które powstają na Śląsku i w których będą leczeni pacjenci zakażeni koronawirusem. Trwają prace porządkowe oraz dostarczasnie odpowiedniego sprzętu.

Najmniej pracy wymaga ten ostatni z obiektów zlokalizowany w powiecie cieszyńskim. – On spełnia wymogi, nie trzeba tam niczego budować. Wystarczy doprowadzić tlen i obiekt będzie gotowy do użytku – mówi rzeczniczka wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska.

Kto będzie leczony w tych placówkach?

– To nie będą obiekty o standardach Oddziałów Intensywnej Terapii. To są szpitale dla ludzi, którzy muszą być hospitalizowani, ale nie sa to najcięższe przypadki – dodaje Jarosław Latacz z Węglokoksu.

– Priorytetem dla zarządu województwa jest dziś zdrowie mieszkańców. Jesteśmy w stałym, codziennym kontakcie z dyrektorami szpitali podległych Urzędowi Marszałkowskiemu. Szczególnie monitorujemy sytuację w placówkach medycznych pełniących funkcję szpitali „covidowych”. Na walkę z koronawirusem przeznaczyliśmy już łącznie niemal 280 mln zł. To środki pozyskane z budżetu państwa, funduszy europejskich oraz budżetu województwa. Współpraca z administracją rządową premiera Mateusza Morawieckiego, Komisją Europejską pozwoliło nam bardzo szybko zadziałać. Zakup sprzętu i wyposażenia dla szpitali oraz środków ochrony bezpośredniej pozwala ratować chorych na COVID-19. Będziemy kontynuować to działanie pamiętając jednocześnie o wsparciu gospodarki czy turystyki. Jesteśmy w bardzo trudnym momencie, ale wspólnie możemy to przetrwać i wyjść mocniejsi – przekonuje marszałek Jakub Chełstowski. 

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content