play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

Polska

30 lipca- ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z HANDLEM LUDŹMI!

today30 lipca 2021

Background

Niemal wszystkie kraje świata są dotknięte handlem ludźmi. Niestety aż 59% przypadków dotyczy wykorzystywania seksualnego, a 34% pracy przymusowej. Ofiarą handlu ludźmi może być każdy. Dzisiaj, w Światowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi, Śląska Policja przypomina, jak nie stać się ofiarą tego przestępstwa.

 

Handel ludźmi to współczesna odsłona niewolnictwa. Osoby te traktują jak towar, przekazywane sobie przez przestępców i sprzedawane. Nie mają możliwości ucieczki, kontaktu z rodziną.

Ofiary wykorzystują w seks-biznesie, do ciężkiej przymusowej pracy, żebractwa czy kradzieży lub wyłudzania kredytów. Pułapką okazują się obietnice atrakcyjnych wyjazdów do pracy i bajecznych zarobków.

Termin „Handel ludźmi” oznacza werbowanie, transport, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osób, z zastosowaniem gróźb lub użyciem siły. A często także z wykorzystaniem innej formy przymusu. Jak uprowadzenia, oszustwa, wprowadzenia w błąd, nadużycia władzy lub wykorzystania słabości.

 

Najczęściej wykorzystywane formy werbunku:

 • Werbunek „na pracę” (na przykład mężczyzna lat 45: „Długo byłem bez pracy. Znajomy zaproponował mi wspólny wyjazd do Holandii, do pracy w rolnictwie. Na miejscu, już na samym początku zostałem pobity. Znajomy zaś, zamiast pracy przy zbiorach, kazał mi kraść w sklepach z elektroniką. Groził przy tym, że jeśli odmówię, skrzywdzi moich rodziców”);
 • Werbunek „na miłość” (na przykład dziewczyna lat 21: „Poznałam fajnego chłopaka na dyskotece, spotykaliśmy się kilka tygodni, mówił, że mnie kocha. Zaproponował mi wspólną wycieczkę do Holandii, mieliśmy się zatrzymać u jego znajomego. W mieszkaniu zostałam pobita, zabrano mi pieniądze i dokumenty, zmusili mnie do prostytucji. Wciąż nie mogę uwierzyć, że od początku chodziło mu tylko o to, żeby mnie wykorzystać”).

Kto może stać się ofiarą? Odpowiedź jest prosta i niezwykle drastyczna. Każdy!

Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą handlu ludźmi.

Należy uważać na:

 • Wyjątkowo atrakcyjne oferty biur pośrednictwa pracy, biur podróży czy agencji matrymonialnych.
 • Osoby wzbudzające szczególne zaufanie i zapewniające natychmiastową pomoc
  w wyjeździe.
 • Strony internetowe, ogłoszenia, reklamy dotyczące wyjątkowych okazji związanych
  z atrakcyjną, dobrze płatną i niewymagającą kwalifikacji pracą.

 

Fot: Zdjęcia poglądowe

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content