play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

40 lat temu Polacy jako pierwsi stanęli zimą na szczycie Mount Everest (8848 m.n.p.m.)

today17 lutego 2020

Background

40 lat temu Polacy jako pierwsi stanęli zimą na szczycie Mount Everest (8848 m.n.p.m.). Dokładnie 17 lutego 1980 roku dwóch wielkich Polaków – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki – byli pierwszymi, którzy zdobyli Mount Everest zimą.

Zdobywanie wielkich szczytów świata w latach 80-tych nie było dla Polaków proste. Konieczne było wiele zezwoleń, władza również nie ułatwiała sprawy. Dlatego też przygotowania do wyprawy rozpoczęły się już w 1978 roku, kiedy kierownik wyprawy Andrzej Zawada wyruszył do Pakistanu i Nepalu po zezwolenie na zorganizowanie owej wyprawy. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i 22 listopada 1979 roku Polacy uzyskali zezwolenie na zimowej wejście na Mount Everest.

Polska wyprawa rozpoczęła się w grudniu 1979 roku, kiedy Polacy wyruszyli w Himalaje. Na początku konieczna była budowa bazy, która zakończyła się w styczniu 1980 roku. Następnie przyszedł czas na założenie czterech baz, z których ta ostatnia, czwarta, była kluczowa. Miała się znaleźć powyżej Przełęczy Południowej. Niestety proces jej tworzenia zajął naszym himalaistom więcej czasu niż przewidywano przez bardzo trudne warunki pogodowe.

Ostatecznie baza powstała 13 lutego. Tutaj zaczął sie wyścig z czasem. 15 lutego wygasało Polakom zezwolenie na atak szczytowy. Na szczęście dzięki komunikacji radiowej zostało ono przedłużone o kolejne dwa dni. W ten o to sposób dwóch naszych wielkich himalaistów, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy stanęli na szczycie najwyższej góry świata 17 lutego 1980 roku o godzinie 14:25. Na szczycie na pamiątkę pozostawili różaniec Jana Pawła II, drewniany krzyżyk oraz termometr.

Przypomnijmy, że Krzysztof Wielicki również jako pierwszy człowiek na Ziemi zdobył zimą Kanczendzongę (8586 m.n.p.m.) i Lhotse (8516 m.n.p.m.).

 

zdjęcie: tatromaniak.pl

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content