play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

40 miejsc dla studentów z Białorusi. Uniwersytet Śląski wyciąga pomocną dłoń

today15 września 2020

Background

40 miejsc dla studentów z Białorusi. Uniwersytet Śląski wyciąga pomocną dłoń. Kandydatom na studia z Białorusi UŚ oferuje wydłużony termin naboru – do 30 października 2020 r., możliwość uzupełnienia dokumentów związanych z podjęciem studiów do 31 listopada. Uczelnia proponuje elastyczne warunki terminu rozpoczęcia studiów i osobistego udziału w zajęciach oraz możliwość bezpłatnego zakwaterowania w uczelnianych akademikach przez pierwszy miesiąc. UŚ wychodzi na przeciw także studentom w bardzo trudnej sytuacji materialnej, którym po indywidualnym rozpatrzeniu pisemnej prośby może przedłużyć ten czas na 4-8 miesięcy. 

Uniwersytet Śląski wyciąga pomocną dłoń do białoruskich studentów, oferując im pomoc m.in. tzw. buddies (opiekunów), czyli polskich i zagranicznych studentów, którzy pomogą w rozpoczęciu studiów i życia w Polsce. Bialoruska młodzież może liczyć także na wsparcie informacyjne ze strony Biura Rekrutacji Cudzoziemców w zakresie podjęcia studiów oraz w trakcie ich trwania.

Na stronie Uniwersytetu Śląskiego czytamy: Jednocząc się z Wami w tym trudnym czasie, oferujemy pomoc: Wam, Waszym dzieciom i przyjaciołom planującym edukację w Polsce. Otwieramy możliwości dodatkowej, specjalnej, celowej, wydłużonej rekrutacji dla obywateli Białorusi. Będziemy wspierać również naszych aktualnych białoruskich studentów, proponując zarówno wsparcie w zakresie nauki języka polskiego, wparcie psychologiczne, jak i możliwość rozwoju zawodowego„.

Białorusi, podejmujący studia na UŚ mogą brać udział z bezpłatnych zajęciach z języka polskiego prowadzonych przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej. Uczelnia oferuje także bezpłatne  zakwaterowanie w akademiach  dla studentów, którzy zaliczą I semestr z najlepszymi wynikami, wsparcie psychologiczne oraz poradnictwo zawodowe i prawne ze strony Centrum Obsługi Studentów oraz Rzecznika Praw Studentów i Studenckiej Poradni Prawnej.

Studenci z Białorusi mogą też liczyć na pomoc w rozwoju indywidualnym poprzez Biuro Karier oraz angażowanie studentów w inicjatywy uczelniane oraz prace na rzecz uczelni – w formie wolontariatu, umów zleceń oraz innych form współpracy.

źródło; serwis prasowy UŚ

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content