play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

40 skrzyżowań do przebudowy. W Tychach budują ITS

today17 sierpnia 2020

Background

40 skrzyżowań do przebudowy. W Tychach budują ITS.  Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem to jedna ze sztandarowych inwestycji, jaka prowadzona jest obecnie w mieście. Jego wdrożenie ma usprawnić komunikację w mieście, poprawić płynność przejazdu oraz bezpieczeństwo na tyskich drogach.

40 skrzyżowań do przebudowy. W Tychach budują ITS. Tyski Inteligentny System Sterowania Ruchem będzie działał w oparciu o dane pozyskiwane z czujników i urządzeń zainstalowanych w rejonie skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, głównych ciągów komunikacyjnych, miejsc parkingowych, a także w autobusach komunikacji miejskiej.

W minionym tygodniu roboty ruszyły na skrzyżowaniu ulic Budowlanych-Begonii (Hotelowiec), a dzisiaj rozpoczną się na dwóch kolejnych skrzyżowaniach: Budowlanych – Burschego- Gliczańska oraz Mikołowska-wyjazd z Browaru. Kolejnym skrzyżowaniem będzie Katowicka-Grabowa-Jesionowa. Ekipy pracować będą też na przejściu dla pieszych na ul. Edukacji w rejonie skrzyżowania z ul. Fitelberga.

Budowa ITS oznacza niewielkie komplikacje dla kierowców, ponieważ będą to przede wszystkim prace, związane z modernizacją sygnalizacji świetlnych. Nie będzie zamykania głównych dróg oraz skrzyżowań. Autobusy i trolejbusy będą kursowały bez zmian.

Sercem całego systemu będzie Centrum Sterowania Ruchem, zlokalizowane w pomieszczeniach tyskiego stadionu. Jego budowa trwa. Prace nad systemem ITS w Tychach rozpoczęły się w 2019 r. i planowo potrwają do końca 2021 r. Całkowity koszt wraz z przebudową skrzyżowań to prawie 120 mln zł z czego blisko 85% procent stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

info i fot. UM Tychy

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content