play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Wieża ciśnień w Zabrzu odzyska dawny blask

today11 października 2016

Background

Wieża ciśnień przy ulicy Zamoyskiego w Zabrzu ma dostać drugie życie. Jeden z najbardziej okazałych tego typu budynków na Śląsku ma doczekać się rewitalizacji.

Obiekt chce kupić Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i jak mówi dyrektor tej placówki Bartłomiej Szewczyk, ta wieża zasługuje na to, by pokazać ją ludziom w nowej odsłonie.

  • cover play_arrow

    Wieża ciśnień w Zabrzu odzyska dawny blask rpdev

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w którego skład wchodzą m.in. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza chce, by w wieży ciśnień znalazło się miejsce na ekspozycję, której tematem przewodnim będzie węgiel. Do opracowania koncepcji zagospodarowania wieży zaproszono naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. – Nie będzie to zwykła opowieść o węglu jaką wszyscy znamy – tłumaczy profesor Uniwersytetu Śląskiego Janusz Janeczek.

  • cover play_arrow

    Wieża ciśnień w Zabrzu odzyska dawny blask rpdev

Oprócz części ekspozycyjnej w wieży ma się znaleźć również restauracja. Wszystko oczywiście zależy od tego czy uda się pozyskać środki zewnętrzne na rewitalizację i od kwoty jaką za zakup wieży zażyczy sobie jej właściciel.

Właścicielem wieży od 2007 roku jest firma Siltech. Już wtedy obiekt przez lata stał pusty i padał ofiarą szabrowników. Budynek zabezpieczono przed złodziejami i czekał na lepsze czasy. Teraz jeśli obie strony dojdą do porozumienia w końcu te czasy nadejdą.

foto: UM Zabrze

Autor: rpdev


0%
Skip to content