play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Władze miasta spotkały się z mieszkańcami budynków po spółce Arrada

today8 stycznia 2020

Background

Podczas ostatniej sesji zabezpieczyliśmy pieniądze na wykup lokali po upadłej spółce Arrada. Czekamy obecnie na umowę przedwstępną między syndykiem a nowym nabywcą lokali. Wówczas będziemy mogli skorzystać z prawa pierwokupu – mówił podczas wczorajszego spotkania z mieszkańcami prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

3 stycznia Rada Miejska zabezpieczyła pieniądze na wykup przez gminę 101 lokali i 3 budynków po upadłej spółce Arrada. Mieszkania i budynki należały dawniej do zakładu Orzeł Biały, a ich ostatnim właścicielem była spółka Arrada. Po jej upadłości w 2015 roku mieszkaniami zarządzał syndyk, który ogłosił przetarg na ich sprzedaż. Lokale mieszkalne i budynki kupiła osoba prywatna za 5 mln zł, jednak do 30 dni po podpisaniu przez nowego inwestora umowy gmina ma prawo ich pierwokupu. Z tej możliwości władze miasta chcą skorzystać, dlatego konieczne było zabezpieczenie pieniędzy na ten cel.

Podczas wczorajszego spotkania władz miasta z lokatorami mieszkań po upadłej spółce Arrada omówione zostały najbliższe działania, jakie gmina ma podjąć w związku z ich wykupem.

Po sfinalizowaniu umowy i przejęciu przez miasto wszystkich lokali i budynków, najemcy mieszkań będą mogli starać się o ich wykup na własność od gminy – mówił podczas spotkania z mieszkańcami Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – Lokale będziemy sprzedawać po cenie ich zakupu. Nawet jeśli ich wycena przez rzeczoznawcę będzie wyższa, miasto zastosuje bonifikatę, tak, aby lokatorzy mogli je nabyć po tej samej cenie, za które kupiła je gmina – podkreślał wiceprezydent Michał Bieda.

Warto podkreślić, że podczas wtorkowego spotkania mieszkańcom przekazano do wypełnienia deklarację, w której mogli określić czy są zainteresowani wykupem lokali. Wstępne wyniki wskazują, że większość, bo aż 63% mieszkańców obecnych na spotkaniu zadeklarowało chęć wykupienia mieszkań na własność.

Na bieżąco będziemy Państwa informować o postępach związanych z wykupem mieszkań od syndyka. W przypadku kiedy nie stać Państwa na wykup od gminy lokalu, będą one przekazane do miejskiej spółki – mówił wiceprezydent Michał Bieda.

Warto podkreślić, że prawo pierwokupu lokali zostało przyznane przez radę wierzycieli upadłej spółki na wniosek prezydentów Bytomia i Piekar Śląskich.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content