play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Unijna komisarz odwiedziła Bytom

today28 stycznia 2020

Background

Elisa Ferreira – Komisarz ds. Spójności Reform Unii Europejskiej odwiedziła Bytom. Poznała historię miasta, w którym jeszcze w latach 90. fedrowało 6 kopalń, a które – po tym, jak musiało mierzyć się ze skutkami transformacji gospodarczej – przechodzi proces rewitalizacji.

Pokazujemy, że Bytom ma potencjał i wielką determinację do rozwiązania problemów transformacji gospodarczej. Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie rewitalizować i że jesteśmy gotowi na efektywne wykorzystanie środków unijnych, jeśli te zostaną skierowane do Bytomia w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – mówił podczas wizyty Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Program wizyty delegacji Komisji Europejskiej obejmował zwiedzanie rewitalizowanej dzielnicy Rozbark, warsztatów naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz podróż zabytkowym tramwajem linii 38. Odpowiedzialna za politykę spójności i sprawiedliwą transformację eurokomisarz poznała także wyzwania z jakimi mierzy się Bytom – zagospodarowanie terenów poprzemysłowych i skutki eksploatacji górniczej.

Poprzemysłowe obiekty Bytomia mają duży potencjał. Wrażenie robią też tereny pogórnicze, którym nadano nową funkcję – Żabie Doły i tereny rekreacyjne, a także strefa ekonomiczna, czy zlokalizowany w byłej kopalni Teatr Rozbark. Bytom jest miastem, przed którym stoi wiele wyzwań – mówiła Elisa Ferreira, podczas wizyty w Bytomiu.

Przyznawanie pieniędzy na programy naprawcze powinno być ściśle konsultowane z miastami, w których dochodzi do transformacji energetycznej. Dlatego cieszymy się z wizyty Komisarz ds. Spójności Reform Unii Europejskiej, która odpowiada za środki pochodzące z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać, że środki dla gmin przemysłowych i górniczych, które przechodzą przeobrażenia powinny trafić przede wszystkim do Bytomia – powiedział Michał Bieda, I zastępca prezydenta Bytomia, który oprowadzał Elisę Ferreirę po mieście.

Bytom jest jednym z miast, które od lat zmaga się ze skutkami transformacji energetycznej. W latach 90. i na przełomie XX i XXI wieku w Bytomiu przemysł wydobywczy stopniowo przestawał pełnić dominującą rolę w gospodarce miasta. W praktyce oznaczało to likwidację kilku kopalń i powiązanych z nimi zakładów pracy. Zmiany te miały wpływ na wzrost bezrobocia w mieście (które osiągnęło w pewnym momencie aż 26%!), zubożenie mieszkańców, wyludnianie się miasta.

Do teraz Bytom zmaga się z widocznymi efektami eksploatacji – ze szkodami górniczymi. W latach przemian miasto nie otrzymało wparcia w walce ze skutkami trwającej transformacji gospodarczej. Dopiero w 2013 r. Komisja Europejska przyznała Bytomiowi 100 mln euro (400 mln zł) na rewitalizację. To jednak kropla w morzu potrzeb.

Unia Europejska planuje odejście od gospodarki opartej na węglu do 2050 roku. Jak zaznacza unijna komisarz Elisa Ferreira – regiony górnicze otrzymają 7,5 mld euro na działania związane z likwidowaniem skutków przemysłu ciężkiego i zastąpieniem go innowacyjnymi źródłami energii. Polska, jako największe zagłębie przemysłu węglowego, ma otrzymać 2 mld euro. Przed Komisją Europejską duże wyzwanie: określenie zasad podziału środków.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content