play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Fiasko rozmów w Polskiej Grupie Górniczej

today31 stycznia 2020

Background

Kilka godzin rozmów i nic. Fiaskiem zakończyły się wczorajsze negocjacje zarządu Polskiej Grupy Górniczej ze stroną związkową. Te odbywały się z udziałem mediatora.

Rozmawiali ponad pięć godzin. Późnym wieczorem z sali obrad w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach wyszli przedstawiciele związków zawodowych. Prowadzone przez mediatora  negocjacje płacowe z zarządem spółki nie przyniosły porozumienia.

Podwyżki i czternastki

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim podwyżek płac. Związkowcy, domagający się 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń w tym roku, nie przyjęli propozycji przeznaczenia na wzrost płac dodatkowych 100 mln zł, pod warunkiem wypracowania zysku.

Jak zaznacza przewodniczący górniczej Solidarności, Bogusław Hutek, propozycje zarządu sprawią, że górnicy będą mniej zarabiać.

  • cover play_arrow

    Fiasko rozmów w Polskiej Grupie Górniczej Adam Złotorowicz

Również przedstawiciele innych związków zawodowych zaznaczają, że propozycja jaką przedłożył zarząd PGG, jest dla załogi „nie do przyjęcia”.

Protesty?

Przypomnę, w poniedziałek związkowcy powołali wspólny sztab protestacyjno-strajkowy. Domagają się nie tylko podwyżki płac, ale także nie zgadzają się z zaproponowanymi przez zarząd spółki zasadami wypłaty „czternastki” za ubiegły rok. Deklarują, by te załogi, które w ubiegłym roku wykonały założenia planu techniczno-ekonomicznego otrzymały 115 proc. nagrody rocznej, a górnicy z pozostałych kopalń – 100 proc.

Deklaracje PGG

W tej sprawie spółka wydała oświadczenie.

„W dniu 30 stycznia br., w siedzibie PGG odbyło się drugie spotkanie strony społecznej i zarządu PGG z mediatorem w związku z toczącym się sporem zbiorowym. Zarząd poinformował stronę społeczną, że jest otwarty na kontynuowanie rozmów w sprawie zwiększenia funduszu wynagrodzeń o 100 mln zł. Zarząd zaznaczył, że to oznaczałoby przeznaczenie na ten cel większości planowanego zysku. W tej sprawie nie doszło do porozumienia. Mediator wyznaczył termin następnego spotkania na 7 lutego” – można przeczytać w nadesłanym komunikacie.

Kolejne rozmowy?

Na najbliższy poniedziałek, 3 lutego, związkowcy zapowiedzieli w kopalniach masówki informacyjne skierowane do górniczych załóg.

Mediator kolejne spotkanie zapowiedział na 7 lutego.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content