play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Odpowiedzialność za błędy w Twój e-PIT

today6 lutego 2020

Background

Twój e-PIT jest rozwiązaniem, które umożliwia skorzystanie z deklaracji podatkowej przygotowanej dla podatnika przez Krajową Administrację Skarbową. Jednym z argumentów, który powtarzają podatnicy jako atut Twój e-PIT – jest brak odpowiedzialności podatnika za deklarację podatkową złożoną w ten sposób. Uważają oni, że skoro to państwowe organy przygotowały dokument i znajduje się na rządowych serwerach, to jakich błędów by nie zawierał – podatnik nie ma się czego obawiać. Niestety, sytuacja wygląda inaczej. Za błędy w Twój e-PIT jak najbardziej podatnik może ponieść odpowiedzialność, w tym nawet tą przewidzianą w przepisach karno-skarbowych.

Błędy podatnika na poziomie komunikacji z płatnikiem

Deklaracja Twój e-PIT przygotowywana jest przez Krajową Administrację Skarbową, na podstawie danych posiadanych przez urzędy i organy, ale również w oparciu o informacje przekazywane przez płatników. Są to na przykład pracodawcy, którzy przygotowują formularze PIT-11 dla swoich pracowników do końca lutego (za rok poprzedni) i przekazują je również do właściwych urzędów skarbowych do końca stycznia (za rok poprzedni). Płatnicy opracowują PIT-11, między innymi na podstawie deklaracji swoich pracowników, które już na tym wstępnym etapie mogą okazać się błędne. Taki błąd może wynikać z działania podatnika i to on za niego odpowie.

Przykład praktyczny:

Pracownik podaje swojemu pracodawcy adres zamieszkania, w miejscowości innej niż zakład pracy (np. w miejscowości okolicznej dla dużego miasta). W takim wypadku pracodawca rozlicza koszty pracownika, jako pracownika dojeżdżającego z innej miejscowości. To w dużym uproszczeniu wpływa na zmniejszenie zobowiązań podatkowych. W trakcie roku podatkowego pracownik kupuje nowe mieszkanie bliżej pracy i przeprowadza się tam – nie zgłaszając tej informacji do swojego pracodawcy. Pracodawca dalej nalicza wyższe koszty (pomimo tego, że pracownikowi się one już nie należą – nie dojeżdża już z innej miejscowości).

Closeup of mobile phone showing recipe on the screen

Błędy podatnika na etapie pracy nad Twój e-PIT

Na końcu warto zwrócić uwagę, że usługa Twój e-PIT polega na zaproponowaniu gotowego zeznania podatkowego, które jednak może być przez podatnika edytowane i zmieniane. Wszelkie te modyfikacje i ich wprowadzenie, pomimo tego, że dokonują się na serwerach rządowych – nie są już weryfikowane przez Krajową Administrację Skarbową na etapie wprowadzania (czyli automatycznie). Dlatego, jeżeli na tym etapie podatnik wprowadzi fiskusa w błąd – nie jest to w żadnym wypadku sytuacja, w której organy skarbowe „dały się nabrać”. Deklaracja podatkowa PIT zostanie odpowiednio zweryfikowana i jeżeli okaże się błędna z winy podatnika – znów poniesie on adekwatną odpowiedzialność.

Przykład praktyczny:

Podatnik w ramach Twój e-PIT edytuje swoją deklarację i wprowadza ponownie ulgę na internet, pomimo tego, że wykorzystał ją przez ostatnie dwa lata (maksymalny okres korzystania z ulgi to 2 lata). Deklaracja zostaje złożona, system nie blokuje ulgi. W takim wypadku, jeżeli nieuprawnione skorzystanie z ulgi zmniejszy zobowiązanie podatkowe, podatnik może odpowiedzieć zgodnie z przepisami karno – skarbowymi.

Uwagi dodatkowe

Wskazane wyżej sytuacje, w żadnym wypadku nie wyczerpują całego katalogu odpowiedzialności podatnika – to znaczy, że jest ich może być ich o wiele więcej. Dlatego, nawet jeżeli podatnik chce skorzystać z usługi Twój e-PIT, powinien dochować należytej staranności i pamiętać, że podając dane do organów skarbowych należy stosować się do określonych zasad i przepisów.

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content