play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gliwice: Na ulicach miasta pojawią się autobusy elektryczne

today6 lutego 2020

Background

Dziesięć elektrycznych elektrobusów wyjedzie na gliwickie ulice w 2022 roku, powstaną też elektryczne stacje doładowania. PKM Gliwice podpisał właśnie umowę na dofinansowanie z Unii Europejskiej na kwotę 27 mln zł. Cała inwestycja będzie kosztować 39,1 mln zł.

PKM Gliwice to jeden z 13 podmiotów, które otrzymały ostatnio unijne wsparcie na rozwój ekologicznego transportu zbiorowego. Umowy w tej sprawie podpisano w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Gliwice otrzymały 27 mln zł na zakup dziesięciu elektrycznych autobusów, trzech 18-metrowych i siedmiu 12-metrowych, oraz budowę stacji do ładowania tych pojazdów. Przetarg na zakup „elektryków” zostanie ogłoszony w I kwartale tego roku.

Nowe autobusy wyjadą na gliwickie ulice z początkiem 2022 roku. Będą kursować na linii A4 miedzy zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim oraz na linii nr 676.

Nieco wcześniej, już w przyszłym roku, powinny być gotowe stacje ładowania. Jako pierwsza zostanie wybudowana stacja transformatorowa na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej. Powstanie 5 stacjonarnych elektrycznych podwójnych ładowarek o mocy 80 kW każda i jedno stanowisko do ładowania szybkiego o moacy 200 kW. Nieco później, przy ul. Nowy Świat oraz Czapli, staną dwie rozdzielnie zasilające ładowarki szybkiego ładowania. Obok będą miejsca do parkowania i ładowania autobusów.

To ważny projekt, ponieważ dotyczy ekologicznego transportu. Zależy nam na tym, by nasze miasto było możliwie jak najbardziej wolne od zanieczyszczeń, bo to wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców – mówi Henryk Szary, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach.

Foto i źródło: UM Gliwice

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content