play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Będą strajki w kopalniach. Bez porozumienia płacowego w PGG

today8 lutego 2020

Background

Podpisano protokół rozbieżności, związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) coraz głośniej mówią o kolejnych protestach. Spotkanie z zarządem spółki zaogniło tylko sytuację.

Czternastki dogadane, ale podwyżki już nie. Napięta sytuacja w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Wczorajsze negocjacje płacowe tylko zaogniły sytuację. Związkowcy coraz głośniej mówią o strajku, zarząd spółki – o odpowiedzialności za firmę.

Czternastki przy obecności wicepremiera

Przypomnijmy, przy obecności wicepremiera Jacka Sasina podpisano wcześniej porozumienie dotyczące wypłaty czternastej pensji. Według informacji przekazanych przez stronę związkową, w kopalniach, które wykonały plan wydobycia, świadczenie to będzie wypłacone w wysokości 112 proc., a w pozostałych – w wysokości od 95 proc. do 97,5 proc. – W tej chwili trudno mówić o możliwości podwyższenia wynagrodzeń w sytuacji, w jakiej spółka się znajduje. Zarząd PGG i strona rządowa zaproponowały związkowcom powrót do rozmowy o podwyżkach po pierwszym półroczu br., jeśli PGG wypracuje w tym okresie zysk – poinformował Sasin.

Podwyżki kością niezgody

Wczorajsze negocjacje płacowe zakończyły się fiaskiem. Obie strony nie potrafiły dojść do porozumienia. Podpisano protokół rozbieżności.

Jak czytamy w oświadczeniu strony społecznej, zarząd Polskiej Grupy Górniczej miał wycofać się ze swojej propozycji przeznaczenia na podwyżki 100 milionów złotych, zaproponował obniżenie płac a wypłatę dodatkowych środków uzależnił od zrealizowania – nierealnego zdaniem związkowców – poziomu wydobycia.

17 lutego w kopalniach i zakładach PGG ma się odbyć dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a ponad tydzień później – referendum strajkowe. Natomiast na 28 lutego zaplanowano górniczą manifestację w Warszawie.

Zarząd o odpowiedzialności

Cytowany przez Trybunę Górniczą prezes PGG Tomasz Rogala zaznaczył, że obecnie sytuacja na rynku węgla jest trudna a zaciągnięcie zobowiązań w tej sytuacji byłoby działaniem na szkodę spółki. Przypominał, że PGG przeznaczyła na wynagrodzenia ponad 1 miliard złotych więcej niż proponowano.

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej wydał oświadczenie. Czytamy w nim:

„W piątek 7 lutego 2020 r. w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej z udziałem mediatora odbyło się spotkanie zarządu spółki ze stroną społeczną, po którym doszło do podpisania przez strony rozmów protokołu rozbieżności.

Uwzględniając rezultaty posiedzenia Rady Nadzorczej PGG, które odbyło się w dniu 31 stycznia 2020 r, a także spotkania ze związkowcami w czwartek 6 lutego 2020 r., zarząd PGG deklaruje gotowość prowadzenia rozmów dotyczących wzrostu funduszu wynagrodzeń w 2020 r., jednak muszą one uwzględniać realia ekonomiczne spółki.

Jeżeli sytuacja ekonomiczna spółki pozwoli, to część zysku netto, po uzyskaniu zgód korporacyjnych, zostanie przeznaczona na zwiększenie funduszu wynagrodzeń. Zarząd PGG proponuje, aby wspomniana wyżej ocena sytuacji spółki dokonywana była po zakończeniu każdego kwartału, a powrót do rozmów dotyczących wzrostu funduszu wynagrodzeń nastąpiłby w lipcu bieżącego roku. Organizacje związkowe będą na bieżąco informowane o podstawowych wskaźnikach dotyczących spółki.

Prosimy o uwzględnienie, że w latach 2017-2019 pracownikom PGG wypłacono około 1,1 mld zł. środków więcej, niż było to zaplanowane w funduszu wynagrodzeń na ten okres. Środki te zostały wypłacone z osiągniętego w tamtym okresie zysku.

W obecnej sytuacji, kiedy obserwujemy wyraźny spadek cen oraz ograniczenie popytu na węgiel, zarząd PGG – w trosce o przyszłość spółki i zachowanie miejsc pracy – nie może podjąć decyzji o wzroście funduszu wynagrodzeń.

Ponadto, mając na uwadze konieczność racjonalizowania zasad funkcjonowania spółki i poszukiwania najlepszych rozwiązań, zarząd proponuje rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem systemu budżetu funduszu wynagrodzeń na dany rok we wszystkich oddziałach spółki. Zarząd PGG deklaruje także prowadzenie dalszych konsekwentnych działań restrukturyzacyjnych niezbędnych do optymalizacji kosztów funkcjonowania, które powinny przyczynić się do poprawy efektywności, a tym samym pozwoliły na wypracowanie środków, które mogłyby być rozdysponowane na pracowników spółki.

Również w piątek 7 lutego 2020 r., w ślad za ustaleniami czwartkowych rozmów ze stroną społeczną, doszło w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej do zawarcia kompromisu i podpisania porozumienia w sprawie wypłaty dodatkowej części nagrody rocznej tzw. czternastej pensji za 2019 r.
W kopalniach, które wykonały plan wydobycia, świadczenie to będzie wypłacone w wysokości 27 proc., tj. wysokość nagrody rocznej wyniesie łącznie 112 proc., a w pozostałych – od 95 proc. do 100 proc”.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content