play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Internetowy oszust w rękach policji

today13 lutego 2020

Background

Oszukiwał kupujących na popularnym portalu internetowym. Oszust zatrzymany. Zatrzymali go mundurowi z Bielska Białej.

Internetowy złodziej oszukał ponad 60 osób na kwotę blisko 15 tysięcy złotych. W rękach służb z Bielska Białej jest już 21-latek z Bielska, który oszukiwał na portalach aukcyjnych.

Sprzedawał i nie wysyłał

21-latek z Bielska-Białej korzystając z popularnego portalu internetowego, od ponad roku wystawiał na sprzedaż akcesoria komputerowe. Ceny oferowanych przez niego przedmiotów wahały się w granicy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Mężczyzna nie wywiązywał się jednak z zawieranych internetowo umów sprzedaży. Zlekceważeni kupujący nie mogli liczyć ani na zakupione przedmioty, ani na zwrot pieniędzy. 21-latek, aby mylić tropy, często zmieniał numery rachunków bankowych i telefony, a proceder rozwinął się na cały kraj.

Proceder od ubiegłego roku

Pierwszą sprawę rozpoczęli kryminalni z komisariatu pierwszego, gdy w sierpniu 2019 roku wpłynęło do nich zawiadomienie o internetowym oszustwie. Po jakimś czasie z całej Polski zaczęły spływać informacje o kolejnych pokrzywdzonych. Oszust za każdym razem postępował w podobny sposób. Na internetowych aukcjach za kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych oferował różne akcesoria i sprzęt komputerowy. Żeby zacierać ślady, często zmieniał numery telefonu i kont bankowych, na które oszukani kupujący wpłacali pieniądze. Te zabiegi nie zmyliły jednak policjantów wydziału kryminalnego i sprawa nabierała rozpędu.

Zapukali i zatrzymali

We wtorek kryminalni z jedynki zapukali do drzwi 21-letniego mieszkańca Bielska-Białej. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, a stamtąd do bielskiego sądu, gdzie na wniosek śledczych został aresztowany na trzy miesiące. Za liczne oszustwa, których się dopuścił, może za kratami spędzić nawet 8 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy. bowiem śledczy nie wykluczają, że osób, które padły ofiarą internetowego oszusta może być znacznie więcej.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content