play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Polska Grupa Górnicza wypłaciła czternastki

today14 lutego 2020

Background

Górnicy pracujący w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej doczekali się swoich czternastek. Wypłata to wynik porozumienia, które zawarto w zeszłym tygodniu. Pracownicy mają już pieniądze na kontach.

Dziś walentynki, a nie barbórka, ale górnicy mają powody do świętowania, bo w końcu dostali pieniądze o które od dłuższego czasu się upominali. Finał tej sprawy to wynik negocjacji, podczas których ustalono, że załogi kopalń „Staszic” i „Sośnica” otrzymają nagrody w wysokości 100 proc. W pozostałych kopalniach wysokość nagrody jest na takim samym poziomie, jak uzgodniono wcześniej, czyli pracownicy kopalń „ROW”, „Piast-Ziemowit”, „Mysłowice-Wesoła” i „Bolesław Śmiały” otrzymali „czternastki” w wysokości 112 proc. zaplanowanej sumy, a pracownicy kopalni „Ruda” i kopalni „Wujek” po 95 proc.

Pierwsze komentarze górników wskazują, że są zadowolenie z kwot jakie otrzymali. Polska Grupa Górnicza na wypłatę nagrody rocznej przeznaczyła 311 milionów złotych. Wypłata czternastek jednak nie studzi gorącej atmosfery w kopalniach PGG. Cały czas nie udało się dojść do porozumienia w sprawie podwyżek płac. Związkowcy nie zmieniają planów w sprawie protestów. Na 17 lutego zaplanowano strajk ostrzegawczy, referendum strajkowe na 25 lutego i manifestację w Warszawie 28 lutego.

Foto: Polska Grupa Górnicza

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content