play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nietypowa przesyłka z USA przejęta przez celników ze Śląska

today19 lutego 2020

Background

Funkcjonariusze śląskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili optyczną kuszę podczas kontroli celnej przesyłek zagranicznych. Paczka została nadana w USA i miała trafić do mieszkańca Republiki Czeskiej. To już druga broń zabezpieczona przez mundurowych w tym roku w Oddziale Celnym w Częstochowie.

W wyniku kontroli celnej funkcjonariusze śląskiej KAS ujawnili kuszę z celownikiem optycznym, bełty z ostrzami, groty i cięciwę zapasową. Paczka została nadana w USA i miała trafić do mieszkańca Republiki Czeskiej. Z początkiem 2020 roku mundurowi podczas odprawy celnej zagranicznych przesyłek ujawnili rozmontowany używany karabin Remington model 1903 firmy Springfield. Postępowanie w sprawie sprowadzenia broni bez wymaganych zezwoleń poprowadzi częstochowska policja – mówi Grażyna Kmiecik ze śląskiego oddziały Izby Administracji Skarbowej.

Funkcjonariusze KAS przypominają, że ustawa o broni i amunicji definiuje pojęcie broni, amunicji, broni pneumatycznej oraz określa, które istotne części broni lub amunicji uważa się za broń lub amunicję. Ustawa określa też zasady przywozu i wywozu broni przez obywateli polskich i cudzoziemców.

Kto przywozi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej broń lub amunicję bez wymaganego zaświadczenia właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub nie dopełnia obowiązku pisemnego zgłoszenia przywozu broni lub amunicji przy przekraczaniu granicy, podlega karze aresztu albo grzywny. Każdy, kto posiada bez wymaganego zezwolenia broń lub amunicję, musi liczyć się z grożącymi sankcjami. W Polsce taka osoba podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Celne oko funkcjonariuszy KAS wypatrzy wszystko. W zagranicznych przesyłkach kurierskich funkcjonariusze KAS ujawniają różne nietypowe przedmioty, w tym broń i amunicję. Mundurowi z Oddziału Celnego w Częstochowie mają na swoim koncie wiele sukcesów. Ujawnili już pakistański miecz, kilka myśliwskich kuszy, amunicję rewolwerową ukrytą w metalowej puszce. W trakcie kontroli jednej z przesyłek kurierskich ujawnili również pistolet mauser ukryty w paczce z kawą.

Foto i źródło: Izba Administracji Skarbowej Katowice

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content