Śląsk

Górnik nie dał szans Pogoni i pewnie wygrał na własnym boisku

today29 lutego 2020

Background

Górnik Zabrze pokonał Pogoń Szczecin 3:1 w meczu 24. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Bramki dla 14-krotnego mistrza Polski zdobyli Erik Jirka, Igor Angulo oraz Jesus Jimenez.

Trener Marcin Brosz zdecydował się na kilka zmian w składzie względem spotkania ze Śląskiem. Szymona Matuszka i Piotra Krawczyka zastąpili wracający do wyjściowej jedenastki Alasana Manneh i Łukasz Wolsztyński, z kolei miejsce Mateusza Matrasa zajął Dariusz Pawłowski, dla którego był to debiut od pierwszej minuty, jeśli chodzi o mecze w Ekstraklasie.

Górnik objął prowadzenie w 20. minucie. Świetnym zagraniem popisał się Wolsztyński, a w sytuacji sam na sam pewnie zamienił na bramkę Jirka. Dla słowackiego skrzydłowego był to pierwszy gol w barwach zabrzańskiego klubu.

Zabrzanie szli za ciosem. W ciągu kilkudziesięciu sekund dwukrotnie przed ogromną szansą stanął Igor Angulo. W pierwszej sytuacji piłkę z linii bramkowej wybił obrońca Pogoni, ale druga okazja przyniosła już bramkę, choć na decyzję u jej uznaniu trzeba było chwilę poczekać. Po raz kolejny doskonałym podaniem popisał się Wolsztyński, a napastnik Górnika ze stoickim spokojem wykończył akcję. Początkowo sędzia liniowy podniósł chorągiewkę, ale po analizie VAR bramka została zaliczona. Mimo kolejnych okazji wynik po pierwszej części gry pozostał bez zmian.

W 62. minucie piłkę przejął Jimenez, który fenomenalnym strzałem z półwoleja trafił w samo okienko bramki i było 3:0. Chwilę później mogło być już 4:0. Dwukrotnie piłkę zmierzającą do siatki w ostatniej chwili wybijali obrońcy Pogoni.

W 76. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Hostikki najwyżej wyskoczył Cibicki i umieścił piłkę w siatce. „Gościr wyczuli szansę odrobienie strat i ruszyli do ataku. Groźnie z dystansu uderzał Cibicki. Zabrzanie w końcowych minutach umiejętnie się bronili i nie dopuścili do wielkiego zagrożenia pod własną bramką. W doliczonym czasie mogli za to podwyższyć rezultat meczu, ale Zapolnik przegrał pojedynek ze Stipicą.

Górnik odniósł zasłużone zwycięstwo i dzięki tej wygranej zmniejszył stratę do zajmującej 8. miejsce w ligowej tabeli Wisły Płock do zaledwie trzech punktów.

Górnik Zabrze – Pogoń Szczecin 3:1 (2:0)

1:0 – Jirka 20’

2:0 – Angulo 35’

3:0 – Jimenez 62’

3:1 – Cibicki 76’

Górnik: Chudy – Pawłowski, Wiśniewski, Bochniewicz, Janża – Jirka, Prochazka, Manneh (Krawczyk 83’), Jimenez – Wolsztyński (Zapolnik 56’) – Angulo (Matras 78’)

Trener: Marcin Brosz

Pogoń: Stipica – Bartkowski, Triantafyllopoulos, Zech, Matynia – Podstawski (Cibicki 46’), Kożulj (Hostikka 69’) – Kowalczyk, Listkowski, Spiridonović – Benyamina (Manias 63’)