play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Ruda Śląska: Biblioteka na Ficinusie już otwarta

today2 marca 2020

Background

Ruszyła biblioteka na zabytkowym osiedlu robotniczym Ficinus w Rudzie Śląskiej. Tworzy ją kompleks składający się z odrestaurowanego zabytkowego budynku przy ul. Kubiny 24 oraz nowego parterowego obiektu. Zabytkowy obiekt jest wpisany na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

W budynku po modernizacji znajduje się wypożyczalnia centralna, wypożyczalnia dla dzieci, czytelnia czasopism, ekspozycja muzealna, punkt informacyjny oraz sala animacyjna. Na renowację zabytkowego domu władze Rudy Śląskiej pozyskały unijną dotację w kwocie prawie 1,5 mln zł.

Stawiamy na nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne. Renowacja tego domu to krok do tego, żeby kolonia robotnicza Ficinus spełniała wszystkie wymagania stawiane obiektom na Szlaku Zabytków Techniki. Ponadto będzie można przekonać się, jak dawniej mieszkało się na jednym z najstarszych tego typu osiedli w regionie, bowiem powstała tam m.in. ekspozycja w postaci dawnej kuchni robotniczej – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Budynek przy ul. Kubiny 24 to jedyny zabytkowy dom na osiedlu Ficinus, który obecnie należy do miasta. Pozostałe budynki znajdują się w rękach prywatnych. Prace budowlane polegały na odtworzeniu pierwotnych elewacji zewnętrznych oraz detali architektonicznych wnętrza charakterystycznych dla tej zabudowy. Obiekt został poddany odbudowie z wykorzystaniem historycznych materiałów.

Na parterze budynku powstał punkt informacji turystycznej wraz z salką animacyjną i czytelnią czasopism, zapleczem socjalnym i toaletami, w tym dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze zlokalizowana jest stała ekspozycja w postaci dawnej kuchni oraz wypożyczalnia książek dla dzieci. Wystrój wnętrza nawiązuje do historii miejsca. Między innymi kuchenny piec kaflowy, byfyj, stół i krzesła przekazały panie Barbara Brzezińska – Mateja i Ewa Brzezińska Dłóciok – córki śp. Leona Brzezińskiego, radnego I i II kadencji, zasłużonego dla miasta Ruda Śląska.

Cieszymy się, że oryginalne meble rudzkiej rodziny stanowią wyposażenie naszego obiektu i będą służyły edukacji regionalnej – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Planujemy tu m.in. organizację warsztatów dla dzieci, związanych z tradycjami i życiem robotniczej rodziny. Przypomnę, że rudzka kolonia jest jedną z najstarszych w regionie i tworzy Szlak Zabytków Techniki od 2006 roku, czyli od początku jego istnienia – dodaje. Pozostałe eksponaty wyposażenia kuchni pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej i darów mieszkańców miasta.

W odrestaurowanym budynku odbywać się będą wystawy tematyczne, spotkania i imprezy o charakterze regionalnym. W drugiej linii zabudowy znajduje się parterowy budynek w którym mieści się wypożyczalnia centralna przeniesiona z ul. Dąbrowskiego 18.

Foto i źródło: UM Ruda Śląska

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content