play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

W Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego!

today13 marca 2020

Background

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to wprowadzenie pełnej kontroli na wszystkich przejściach granicznych, których – poza szczególnymi przypadkami – nie będą mogli przekraczać cudzoziemcy. Wstrzymany zostaje też ruch lotniczy oraz kolejowy. Zostają też wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych, a puby i restauracje zostaną tymczasowo zamknięte.

Decyzje rządu oznaczają, że w nocy z soboty na niedzielę zostaną wprowadzone pełne kontrole na wszystkich granicach. Przywrócone zostaną granice z państwami Unii Europejskiej. – Na razie na wprowadzamy to na 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejnych 20, a później o miesiąc. Podkreślam z całą mocą, że granice pozostają otwarte dla przepływu towarów – poinformował premier.

Wszyscy obywatele Polski po przekroczeniu granicy będą kierowani na 14-dniową kwarantanne. Oprócz standardowej kontroli granicznej, stosowane będą też procedury sanitarne – np. mierzenie temperatury. Wydawane będą też karty lokalizacyjne. Jeżeli kontrola wykaże, że dana osoba ma jakieś objawy, służby sanitarne przetransportują ją do najbliższego szpitala.

W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Utrzymamy czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju. Ruch wewnątrzkrajowy zostaje utrzymany. Polacy wracający do kraju samochodami będą musieli poddać się na granicach rygorystycznym kontrolom – zapowiedział premier.

Od nocy z piątku na sobotę w Polsce zostanie ograniczona działalność galerii handlowych. Pozostaną w nich otwarte sklepy spożywcze, apteki i pralnie. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasyn na okres 14 dni, z możliwością przedłużenia. Podkreślam, że wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz – mówił Morawiecki. Sklepy, banki czy placówki pocztowe zlokalizowane poza galeriami wciąż będą otwarte.

Wprowadzono też środki bezpieczeństwa polegające na ograniczeniu zgromadzeń zbiorowych do liczby 50 osób.

Fot: www.premier.gov.pl

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content