play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ruszyła kolejna edycja budżetu obywatelskiego w Katowicach

today16 marca 2020

Background

Już po raz siódmy mieszkańcy Katowic będą mieli możliwość zdecydowania na co zostanie wydana część środków z budżetu miasta. Od dzisiaj można zgłaszać swoje pomysły. Prezydent Katowic wydał w tej sprawie odpowiednie zarządzenie, które reguluje m.in. harmonogram tegorocznego budżetu obywatelskiego, jak i wysokość środków przypadających na poszczególne dzielnice.

Wnioski od mieszkańców Katowic przyjmujemy do 4 maja. Do 25 maja zakończy się weryfikacja formalna, a z końcem sierpnia weryfikacja merytoryczna. Od 7 do 20 września w głosowaniu elektronicznym mieszkańcy będą mogli wybierać najlepsze projekty, które zostaną zrealizowane w 2021 roku, lub w 2022 w przypadku zadań dwuletnich – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Na etapie przyjmowania wniosków wprowadzamy ważną zmianę. Ze względu na zagrożenie koronawirusem i apel lekarzy, by do minimum ograniczać kontakty z innymi osobami, do składanych wniosków prosimy nie dołączać list podpisów mieszkańców, którzy dany wniosek wspierają. Wnioski złożone bez list poparcia, ze względu na tę szczególną sytuację, o ile spełnią inne kryteria – zostaną uznane za poprawne. Jednocześnie ze względu na fakt zamknięcia urzędu dla bezpośredniej obsługi mieszkańców – zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną. Wniosek można dostarczyć na kilka sposobów: złożyć go przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu Miasta Katowice, przesłać drogą mailową na adres: wnioskiBO@katowice.eu (gdzie załącznikami do e-maila powinny być: wniosek oraz skany obligatoryjnych załączników – oprócz listy poparcia) lub skorzystać ze specjalnego generatora wniosków, który wkrótce będzie udostępniony – dodaje Maciej Stachura.

Warto przypomnieć, że budżet obywatelski w Katowicach jest największy w Polsce pod kątem przeznaczanych środków w przeliczeniu na mieszkańca wśród miast wojewódzkich. Na projekty zgłaszane przez mieszkańców zostanie przeznaczonych aż 31,6 mln zł, z czego pięć mln zł prezydent Marcin Krupa wydzielił na tzw. zielony budżet, a pozostałe 26,6 mln zł zostanie rozdysponowane w ramach zwykłego budżetu obywatelskiego. Z kolei w ramach puli 26,6 mln zł – trzy miliony złotych przeznaczone są na zadania ogólnomiejskie, 18,6 mln zł na projekty dzielnicowe, a pięć milionów złotych będzie służyć utrzymaniu zrealizowanych zadań inwestycyjnych w kolejnych pięciu latach. Wśród dzielnic najwięcej środków, ze względu na największą liczbę mieszkańców, przypadnie dzielnicom: Ligota-Panewniki (1,38 mln zł), Śródmieście (1,31 mln zł) oraz Piotrowice-Ochojec (1,15 mln zł).

Foto i źródło: UM Katowice

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content