play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zagłębie

Sosnowiec: Przejście pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego do remontu

today14 kwietnia 2020

Background

Jedno z największych przejść podziemnych w Sosnowcu znajdujące się pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego (znane mieszkańcom również jako rondo im. Gierka) doczeka się remontu. Dzisiaj miasto podpisało umowę z firmą, która zajmie się wykonaniem prac.

Przebudową przejścia zainteresowane były trzy firmy. – To był czwarty przetarg na wyłonienie wykonawcy. We wcześniejszych postępowaniach ceny przekraczały nawet 9 milionów złotych. Wykonawca ma 14 miesięcy na wykonanie prac – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Roboty przy przebudowie przejścia podziemnego, wraz z utworzeniem małego węzła przesiadkowego, obejmują wykonanie nowych posadzek w tunelu i schodów, wraz z wykonaniem zadaszenia schodów. Ważnym elementem będzie montaż platform przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami, w tym na wózkach inwalidzkich. Platformy pojawią się przy schodach wejściowych oraz prowadzących na przystanki tramwajowe. – Zamontujemy kamery, które zostaną wpięte w system monitoringu miejskiego. Pojawią się również głośniki. Całe przejście kolorystycznie będzie nawiązywało do patrona ronda pod którym jest, czyli Zagłębia Dąbrowskiego – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podobnie jak w przypadku modernizacji innych przejść dobudowane zostaną fragmenty dróg rowerowych. W tym wypadku mowa o drodze wzdłuż ul. 1 Maja do ul. Małachowskiego, od ul. 1 Maja przez ul. Ostrogórską wraz z przebudową chodnika. To zapewni rowerzystom swobodny dojazd od strony ulicy 1 Maja do centrum miasta.

Obok stacji rowerowej zlokalizowanej przy rondzie powstanie również nowa zatoka autobusowa.

Foto i źródło: UM Sosnowiec

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content