play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Gliwice: Wpadł fałszywy policjant. To 19-latek

today23 kwietnia 2020

Background

Policjanci z Gliwic zatrzymali 19-latka, podejrzanego o udział w oszustwie metodą „na policjanta”. Z kilkunastu mieszkań, do jakich dzwonili tego dnia oszuści, jedno małżeństwo pięćdziesięciolatków z Gliwic dało się nabrać na powszechnie znaną historyjkę, tracąc blisko 120 tysięcy złotych. Zebrany przez śledczych materiał dowodowy, pozwolił sądowi na podjęcie decyzji o tymczasowym aresztowaniu nastolatka, któremu grozi teraz kara do 8 lat więzienia.

Kryminalni z Gliwic, prowadząc swoje działania, wytypowali i namierzyli 19-letniego mieszkańca Zabrza. Jest on podejrzany o działalność przestępczą wraz z innymi osobami, przy wykorzystaniu metody „na policjanta”.

Ostatnio fałszywy funkcjonariusz zadzwonił pod numer telefonu stacjonarnego i na potrzeby swojego „śledztwa”, wyłudził prawie 120 tysięcy złotych. Jego rozmówcy uwierzyli w wymyśloną historię i wykonywali wszystkie polecenia.

Przestępcy podający się za policjantów z Gliwic dzwonili co najmniej do 15 mieszkań (tyle przypadków zgłoszono), w większości – osób starszych. Te jednak znały starą metodę i wiedziały, jak się zachować.

Niestety, jedno małżeństwo dało się nabrać na historię przedstawioną przez podszywającego się pod policjanta mężczyznę. Fałszywy funkcjonariusz nakłonił mieszkańców Gliwic do współpracy ze „śledczymi obserwującymi oszustów”.

Oszczędności pokrzywdzonych, deponowane w jednym z banków, były rzekomo zagrożone. Aby ująć przestępczą grupę, jak tłumaczył głos w słuchawce, należało wykonywać wszystkie polecenia, wypłacać pieniądze, przelewać na wskazane konto i kupić za pośrednictwem podanego konta wirtualną walutę Bitcoin. Wszystkie polecenia gliwiczanie skrupulatnie wykonali.

Zebrane przez śledczych dowody pozwoliły sądowi na podjęcie decyzji o tymczasowym aresztowaniu. Grozi mu 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content