play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Bytom: Prace archeologiczne przy koście św. Ducha wznowione

today5 maja 2020

Background

Prace archeologiczne przy kościele pod wezwaniem św. Ducha w Bytomiu przy ul. Krakowskiej zostały po przerwie wznowione. Tym razem badania prowadzone są od strony północno-wschodniej kościoła w wykopie sondażowym nr 2. Archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego dzięki kolejnym badaniom chcą potwierdzić tezę związaną z kontaktami kupieckimi Bytomia z innymi miastami.

Podczas ostatnich prac archeologicznych przy kościele św. Ducha archeolodzy z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu potwierdzili obecność dawnego cmentarza przypisywanego zakonowi Bożogrobców z Miechowa, a także odkryli fragmenty ceramiki naczyniowej ze średniowiecza czy nowożytnych monet. Ponadto badaczom udało się odnaleźć bryły stopionego ołowiu, gwoździe żelazne, zawieszkę z brązu i dwie nowożytne monety oraz kilka obiektów i jamy grobowe. Jedna z nich była pusta, o niesprecyzowanym przeznaczeniu, zaś w pozostałych obiektach były jamy grobowe, z czego w jednej znajdowały się dwa groby zlokalizowane na różnych poziomach.

Dzięki odkrytym materiałom zabytkowym wykazano już, że teren ten był w przeszłości użytkowany gospodarczo, co wiązało się z istnieniem szpitala, przytułku oraz przedmieścia zlokalizowanego poza murami miejskimi Bytomia – mówi Jarosław Święcicki z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, który kieruje badaniami archeologicznymi przy kościele pw. św. Ducha. – Po przerwie wznawiamy prace archeologiczne, które mamy nadzieję przyniosą nam kolejne odkrycia w tym miejscu – dodaje bytomski archeolog Jarosław Święcicki.

Warto dodać, że dzięki wznowieniu badań w maju – sondażowy wykop nr 2 zostanie pogłębiony do 2 metrów – badacze chcą potwierdzić hipotezę związaną ze średniowiecznymi kontaktami kupieckimi Bytomia z innymi miastami. Okazją do kolejnych prac, które właśnie się rozpoczęły, było odnalezienie podczas robót związanych z nadzorem nad remontem kościoła – medalika, plomby kupieckiej, monety srebrnej lub miedzianej, a także fragmentów ceramiki.

Zebrane przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego dane z prac wykopaliskowych zostaną dokładnie opracowane, aby w przyszłości można było zaprezentować wyniki badań mieszkańcom Bytomia oraz poznać jeszcze dokładniej historię miejsca, w którym obecnie znajduje się kościół pod wezwaniem św. Ducha przy ul. Krakowskiej i teren gdzie znajdowała się kaplica Bożogrobców ze szpitalem służącym mieszkańcom miasta.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content