play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Składowisko odpadów znów w rękach miejskiej spółki

today5 maja 2020

Background

Podpisane w marcu porozumienie zakończyło kilkumiesięczne negocjacje prowadzone przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne z dzierżawcą składowiska odpadów przy al. Jana Pawła II. Miejska spółka przejęła już kontrolę nad składowiskiem.

Składowisko odpadów zostało wydzierżawione prywatnemu podmiotowi przez BPK w lutym 2017 roku. Wraz z jego wydzierżawieniem przeniesione zostały nie niego decyzją Marszałka Województwa Śląskiego wszystkie prawa i obowiązki związane z eksploatacją składowiska, a Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne pobierało od nowego zarządcy wyłącznie czynsz dzierżawczy, mając jedynie teoretyczną kontrolę nad tym, jakie odpady przywożone były na teren składowiska przy al. Jana Pawła II.

Kwestia odzyskania kontroli nad składowiskiem odpadów przez gminę Bytom była jednym z naszych priorytetów – mówi wiceprezydent Bytomia Waldemar Gawron. W sprawie przejęcia składowiska odbyło się kilka spotkań z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, które zorganizował radny Maciej Bartków – od początku zaangażowany w sprawę przejęcia składowiska.

Rozwiązanie umowy z dotychczasowym dzierżawcą i przejęcie składowiska przez BPK nie tylko będzie miało wpływ na oszczędności związane m.in.: z opłatami za odbiór odpadów wytworzonych przez spółkę, ale przede wszystkim umożliwi pełną kontrolę przywożonych na składowisko odpadów, które do tej pory trafiały do Bytomia z całej Polski. Ponadto jego przejęcie w przyszłości może stać się częścią nowego gminnego systemu gospodarowania odpadami, przez co może być istotnym czynnikiem, mającym wpływ na stabilizację stawki za odbiór odpadów w mieście – opłaty, którą ponoszą mieszkańcy Bytomia.

Spółka miejska ma za sobą już prawie wszystkie kwestie prawne związane z przejęciem składowiska oraz odzyskała również urządzenia i infrastrukturę niezbędną do właściwego technicznie eksploatowania instalacji. Brakuje tylko pozwolenia zintegrowanego, które wydawane jest przez Marszałka Województwa. Umożliwi ono eksploatację składowiska odpadów przy al. Jana Pawła II.

Składowisko odpadów innych niż niebezpieczne jest instalacją, na której można składować m.in. odpady, które po przetworzeniu nie nadają się do innego wykorzystania, odpady przemysłowe, jak np.: osady ściekowe z oczyszczalni, odpady budowlane czy mineralne oraz inne odpady. Trafiać na nie będą mogły również odpady wytworzone przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalnej, za których odbiór do tej pory miejska spółka musiała płacić innym podmiotom.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content