play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Kolejne postojowe na kontach mieszkańców Śląska

today7 maja 2020

Background

W całym kraju wypłacono już niemal 265 tysięcy świadczeń postojowych na kwotę bliską 532 mln zł. W województwie śląskim pieniądze trafiły do prawie 30 tysięcy osób. Na konta mieszkańców Śląska wpłynęło już ponad 60 milionów złotych.

Pierwsze wsparcie przedsiębiorcy otrzymali 15 kwietnia. Następne świadczenia sukcesywnie wypłacane były w kolejnych terminach. W sumie oddziały ZUS na Śląsku zrealizowały osiem takich transz. Ostatnia wypłata miała miejsce 6 maja i trafiła do mieszkańców z terenu podległego rybnickiemu oddziałowi ZUS. Wkrótce pojawią się następne wypłaty w województwie. Świadczenia, oprócz biznesmenów, otrzymały również osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych. – Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób czeka na wypłatę postojowego. W związku z bardzo dużą liczbą wniosków, które do nas wpływają nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich jednocześnie, dlatego wypłaty odbywają się systematycznie – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zdecydowanie najszybciej obsługiwane są te wnioski, które wpłynęły do ZUS elektronicznie, poprzez Platformę Usług Elektronicznych. Jeśli wniosek wpłynął pocztą lub został złożony w bezpiecznej strefie do skrzynki, wówczas poddawany był kwarantannie, co wydłuża czas jego realizacji i obsługi. – Niestety wiele wniosków złożonych przez naszych klientów zawiera błędy. W takich sytuacjach pracownicy ZUS kontaktują się z wnioskującym w celu ich usunięcia, jednak taka sytuacja sprawia, że procedura załatwienia wniosku wydłuża się – mówi Beata Kopczyńska.

Zgodnie z przepisami wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Świadczenie można otrzymać po raz kolejny, nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty wcześniej przyznanego świadczenia postojowego. Wszelkie informacje na temat tego, kto może skorzystać z postojowego, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej ZUS. Na stronie www.zus.pl są też już nowe, zaktualizowane wnioski.

Foto i źródło: Śląski Oddział ZUS

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content