play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ponad 5,5 tysiąca testów przeprowadzono wśród pracowników kopalń PGG

today11 maja 2020

Background

Aż 5606 próbek do testów pod kątem SARS-CoV-2 pobrano od górników Polskiej Grupy Górniczej w ramach kilkudniowej akcji badań przesiewowych, które Ministerstwo Zdrowia zleciło na Śląsku od czwartku 7 maja. W poniedziałek i wtorek trwają jeszcze badania w Katowicach.

Niezależnie od badań przesiewowych, ekipy wymazobusów pobierają materiał do testów w domach pracowników odizolowanych na kwarantannie. Do niedzieli wieczora obsłużyły w sumie 1384 osób.

Spółka górnicza kontynuuje akcję informacyjną i rozesłała m.in. dwukrotnie – w sobotę i poniedziałek – 36 tysięcy SMS-ów z apelem do pracowników o zachowanie ostrożności i nie wychodzenie bez potrzeby z domów.

Mimo niespotykanej dotąd w kraju skali badań przesiewowych akcja przebiegła sprawnie. Epidemiolodzy w specjalnych punktach mobilnych przy szpitalach w Rybniku, Katowicach i Gliwicach pozyskiwali wymazy od pracowników kopalń-ognisk epidemicznych w PGG S.A., czyli Ruchu Jankowice (ROW), Murcki Staszic i Sośnica. Niezależnie od badań przesiewowych ekipy wymazobusów pobierają także materiał do testów w domach pracowników odizolowanych na kwarantannie. Do niedzieli wieczora obsłużyły w sumie 1384 osób – informuje w swoim komunikacie PGG.

Badania przesiewowe trwały od czwartku do niedzieli, ich organizację wsparli m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodatkowe punkty ulokowano bezpośrednio przy kopalniach Murcki-Staszic i Sośnica. W Katowicach badania przedłużono decyzją wojewody śląskiego o dwa dni – górnicy kopalni Murcki-Staszic badani będą także w poniedziałek i wtorek.

Pierwsze wyniki testów na obecność koronawirusa pokazują, że wśród badanych osób są tzw. bezobjawowi nosiciele SARS-CoV-2. Z informacji podanej w niedzielę 10 maja przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach wynika na przykład, że na 197 testów z badań w czwartek w Jankowicach zidentyfikowano 38 infekcji, a w kopalni Murcki-Staszic wynik był pozytywny w 15 przypadkach na 90 próbek. Sukcesywnie znane będą kolejne wyniki testów opracowywanych w laboratoriach poza województwem śląskim.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że absolutna większość zakażonych (powyżej 95 proc.) przechodzi infekcję bez jakichkolwiek oznak choroby. Jednak nie wiedząc o zakażeniu, osoby te stanowią ogromne zagrożenie, nieświadomie infekując innych i przyczyniając się do rozwoju epidemii.

Dlatego bezwzględnie konieczne jest zachowanie ostrego reżimu sanitarnego w zakładach górniczych. Po ogłoszeniu przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wzmożonego poziomu kontroli na Śląsku Polska Grupa Górnicza rozesłała m.in. dwukrotnie – w sobotę i poniedziałek – 36 tys. SMS-ów z apelem do pracowników o zachowanie ostrożności, nie wychodzenie bez potrzeby z domów, ograniczenie kontaktów, skrupulatne stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych, zadbanie o bezpieczeństwo swoje i bliskich – apeluje PGG.

Specjalną kampanię informacyjną w komunikacji wewnętrznej przeprowadzono przez weekend we wszystkich kopalniach PGG. Od poniedziałku pracownicy otrzymają kolejne wiadomości wspierające w walce z epidemią Covid-19.

Foto i źródło: Polska Grupa Górnicza

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content