play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Ponad 5,5 tysiąca testów przeprowadzono wśród pracowników kopalń PGG

today11 maja 2020

Background

Aż 5606 próbek do testów pod kątem SARS-CoV-2 pobrano od górników Polskiej Grupy Górniczej w ramach kilkudniowej akcji badań przesiewowych, które Ministerstwo Zdrowia zleciło na Śląsku od czwartku 7 maja. W poniedziałek i wtorek trwają jeszcze badania w Katowicach.

Niezależnie od badań przesiewowych, ekipy wymazobusów pobierają materiał do testów w domach pracowników odizolowanych na kwarantannie. Do niedzieli wieczora obsłużyły w sumie 1384 osób.

Spółka górnicza kontynuuje akcję informacyjną i rozesłała m.in. dwukrotnie – w sobotę i poniedziałek – 36 tysięcy SMS-ów z apelem do pracowników o zachowanie ostrożności i nie wychodzenie bez potrzeby z domów.

Mimo niespotykanej dotąd w kraju skali badań przesiewowych akcja przebiegła sprawnie. Epidemiolodzy w specjalnych punktach mobilnych przy szpitalach w Rybniku, Katowicach i Gliwicach pozyskiwali wymazy od pracowników kopalń-ognisk epidemicznych w PGG S.A., czyli Ruchu Jankowice (ROW), Murcki Staszic i Sośnica. Niezależnie od badań przesiewowych ekipy wymazobusów pobierają także materiał do testów w domach pracowników odizolowanych na kwarantannie. Do niedzieli wieczora obsłużyły w sumie 1384 osób – informuje w swoim komunikacie PGG.

Badania przesiewowe trwały od czwartku do niedzieli, ich organizację wsparli m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Dodatkowe punkty ulokowano bezpośrednio przy kopalniach Murcki-Staszic i Sośnica. W Katowicach badania przedłużono decyzją wojewody śląskiego o dwa dni – górnicy kopalni Murcki-Staszic badani będą także w poniedziałek i wtorek.

Pierwsze wyniki testów na obecność koronawirusa pokazują, że wśród badanych osób są tzw. bezobjawowi nosiciele SARS-CoV-2. Z informacji podanej w niedzielę 10 maja przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach wynika na przykład, że na 197 testów z badań w czwartek w Jankowicach zidentyfikowano 38 infekcji, a w kopalni Murcki-Staszic wynik był pozytywny w 15 przypadkach na 90 próbek. Sukcesywnie znane będą kolejne wyniki testów opracowywanych w laboratoriach poza województwem śląskim.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że absolutna większość zakażonych (powyżej 95 proc.) przechodzi infekcję bez jakichkolwiek oznak choroby. Jednak nie wiedząc o zakażeniu, osoby te stanowią ogromne zagrożenie, nieświadomie infekując innych i przyczyniając się do rozwoju epidemii.

Dlatego bezwzględnie konieczne jest zachowanie ostrego reżimu sanitarnego w zakładach górniczych. Po ogłoszeniu przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wzmożonego poziomu kontroli na Śląsku Polska Grupa Górnicza rozesłała m.in. dwukrotnie – w sobotę i poniedziałek – 36 tys. SMS-ów z apelem do pracowników o zachowanie ostrożności, nie wychodzenie bez potrzeby z domów, ograniczenie kontaktów, skrupulatne stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych, zadbanie o bezpieczeństwo swoje i bliskich – apeluje PGG.

Specjalną kampanię informacyjną w komunikacji wewnętrznej przeprowadzono przez weekend we wszystkich kopalniach PGG. Od poniedziałku pracownicy otrzymają kolejne wiadomości wspierające w walce z epidemią Covid-19.

Foto i źródło: Polska Grupa Górnicza

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content