play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zagłębie

W Sosnowcu uruchomiono żłobki i przedszkola. Chętnych niewielu

today13 maja 2020

Background

Po raz ostatni dzieci w miejskich żłobkach i przedszkolach w Sosnowcu były 13 marca, czyli 61 dni temu. Dzisiaj do nich wróciły. Jest już podsumowanie tego pierwszego dnia.

Na terenie Sosnowca działa 9 oddziałów żłobka miejskiego i dwa klubiki dziecięce, które sprawowały opiekę nad 478 maluchami. Po zastosowaniu się do wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego liczba dzieci, które mogą uczęszczać do placówek spadła do 226. Rodzice w rozmowach z wychowawcami zadeklarowali, że 13 maja we wszystkich oddziałach pojawi się 102 dzieci, a ostatecznie przyprowadzono 60. Już na etapie rozmów z rodzicami wiadomo było, że Klubik Dziecięcy przy ulicy Ostrogórskiej nie będzie czynny ze względu na brak dzieci.

Z kolei w 34 przedszkolach miejskich jest 5400 miejsc. Uwzględniając wytyczne GIS-u przedszkola mogą przyjąć 1912 dzieci. Rodzice zadeklarowali, że dziś w placówkach pojawi się 448 dzieci, ostatecznie było ich 161. W sumie w 8 przedszkolach nie pojawiło się żadne dziecko.

Warto przypomnieć, że każdy żłobek, klubik dziecięcy i przedszkole miejskie zostały wyposażone w środki ochrony. W sumie na ten cel Miasto wydało ok. pół miliona złotych. Za te pieniądze kupiono:

– płyny do dezynfekcji rąk – 1150 litrów

– płyny do dezynfekcji powierzchni – 465 litrów

– termometry bezdotykowe – 43 szt.

– kombinezony ochronne – 102 szt.

– fartuchy flizelinowe / jednorazowe – 610 szt.

– przyłbice ochronne z możliwością regulacji – 2000 szt.

– maseczki bawełniane – 1728 szt.

– rękawiczki nitrylowe – 13 000 szt.

– automaty do mycia rąk – 100 sztuk

Ponadto w placówkach została przeprowadzona dezynfekcja polegająca na zamgławianiu oraz w każdej placówce ustawiono specjalne dozowniki do mycia

Źródło: UM Sosnowiec

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content