play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Mistrzostwo Polski i europejskie puchary dla Górnika Zabrze!

today13 maja 2020

Background

Mistrzostwo Polski i europejskie puchary dla Górnika Zabrze. To nie żart, a rzeczywistość. Wczoraj podjęto decyzję o zakończenie sezonu w Centralnej Lidze Juniorów, a to oznacza, że zabrzańska młodzież sięgnęła po Mistrzostwo Polski. Górnik zagra też w Młodzieżowej Lidze UEFA.

Wczorajsze spotkanie działaczy PZPN i wojewódzkich struktur poświęcone było rozstrzygnięciom w trzeciej lidze, a także futbolowi juniorskiemu oraz rozgrywkom kobiecym. Ostatecznie podjęto decyzję o zakończeniu rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów starszych. Mistrzem Polski został Górnik Zabrze, który zdobył mistrzostwo Polski rozgrywając siedemnaście meczów i zdobywając 38 punktów. Drugie miejsce zajęła Legia Warszawa, która miała „oczko” mniej. Na trzeciej lokacie uplasowało się Zagłębie Lubin.

Zabrzański zespół będzie także reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Ekipa prowadzona przez Jana Żurka dostanie szansę gry w Lidze Młodzieżowej UEFA. PZPN zgłosi zespół do występu w rozgrywkach.

Liga Młodzieżowa UEFA to międzynarodowe, europejskie, klubowe rozgrywki piłkarskie. Towarzyszy ona Lidze Mistrzów już od sezonu 2013/2014. Zabrzanie znajdą się w niej na tak zwanej ścieżce mistrzowskiej (krajowej), na której rozgrywa się dwie rundy dwumeczowe, z których zwycięzcy (osiem zespołów) awansują do strefy barażowej. W niej trafia się na rywala z drugiego miejsca z grupy UEFA Youth League, będącej odzwierciedleniem „dorosłej” Champions League. Lepsi z tych par dołączą do ośmiu zwycięzców grup Młodzieżowej LM i utworzą pary 1/8 tych rozgrywek.

Trzeba mieć tylko nadzieję, że te rozgrywki ruszą, ale Górnikowi za to pierwsze miejsce należą się gratulacje – podkreśla Henryk Kula, prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej. W podobnym tonie wypowiada się prezes zabrzańskiego podokręgu, Jarosław Bryś: – W momencie ogłoszenia zakończenia sezonu, 1. miejsce zajmował Górnik Zabrze, a to z kolei oznacza, że zawodników i sztab trenerski czeka duże wyzwanie, jakim jest udział w eliminacjach UEFA Youth League. Życzę im sukcesu na miarę tego historycznego z roku 1970 – powiedział Bryś.

W ubiegłym sezonie nasz kraj w rozgrywkach reprezentowała Korona Kielce. Zespół ze stolicy województwa świętokrzyskiego okazał się w dwumeczu słabszy od Realu Saragossy.

Foto i źródło: www.gornikzabrze.pl

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content