play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Są pieniądze na remont kąpieliska w Żorach

today22 maja 2020

Background

Nowoczesne, ekologiczne kąpielisko, korty, boisko do siatkówki i ścieżki rowerowe. Ośrodek rekreacyjno-sportowy znajdujący się w sąsiedztwie nieczynnej kopalni Żory zyska nowe wizerunek i funkcjonalność.

Zarząd Województwa Śląskiego wybrał projekty, które otrzymają wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wysokość dofinansowania wynosi łącznie blisko 28 mln zł. Inwestycje w zakresie rewitalizacji obszarów zdegradowanych będą realizowane na obszarze subregionu zachodniego. Środki trafią do Żor, Rybnika, Raciborza, Krzyżanowic, Jastrzębia-Zdroju i Rydułtów.

W Żorach realizowany będzie projekt pn. „Ośrodek rekreacyjny w Żorach-Roju: przestrzeń wypoczynku, rekreacji i integracji mieszkańców”. Wartość inwestycji wynosi ponad 7,2 mln, zaś dofinansowanie przekroczy kwotę 4,1 mln zł Kąpielisko zostanie zmodernizowane, odnowione będą korty ziemne, boisko do siatkówki plażowej, zespół budynków towarzyszących, zieleń parkowa i leśna, pojawią się ścieżki rowerowe.

Zrewitalizowany obiekt będzie miejscem dającym możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego. Stanie się to możliwe dzięki unijnym środkom. Myślę, że ośrodek szybko stanie się ulubionym miejscem nie tylko wśród mieszkańców Żor, ale będą tu zaglądać goście z całego regionu. Modernizacja kąpieliska jest potrzebna. Czas zrobił swoje. W stanie, w jakim aktualnie się znajduje, nie nadaje się do eksploatacji. Dzięki środkom unijnym, zostanie podarowane mu drugie życie – mówi wicemarszałek województwa Wojciech Kałuża.

Kąpielisko jest nieczynne już od czterech lat. Dzięki rewitalizacji cały obiekt zostanie całkowicie zagospodarowany – zapewnia wiceprezydent Żor, Daniel Wawrzyczek.

Nowy, ekologiczny basen w części rekreacyjnej będzie miał powierzchnię lustra wody wynoszącą około 1800 m2. Powstanie też brodzik dla dzieci o powierzchni około 450 m2. W ramach inwestycji zaplanowano również wykonanie pomostów i drewnianych ścieżek rekreacyjnych oraz specjalnego zbiornika filtracyjnego wokół akwenu, która zapewni krystalicznie czystą wodę w basenie bez używania środków chemicznych. Częścią inwestycji będzie też montaż na terenie całego kompleksu monitoringu, oświetlenia oraz nagłośnienia, a także remont znajdujących się tam budynków. Wydzielone zostaną również strefy parkingowe. Na terenie ośrodka rekreacyjno-sportowego mieszkańcy będą mogli nie tylko popływać, czy uprawiać sport, ale też pospacerować wśród zieleni, która zostanie na nowo zaaranżowana. Pojawią się także nowe elementy małej infrastruktury: ławki, kosze na śmieci czy przebieralnie. Inwestycja zostanie zakończona w 2022 roku.

Foto i źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content