play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Strażacy z Bytomia już w nowej komendzie

today22 maja 2020

Background

Koniec z pracą w ciasnych pomieszczeniach i garażach sprzed ponad stu lat. Strażacy z Bytomia przenieśli się z ulicy Strażackiej do nowoczesnego budynku przy Łużyckiej. Nowa siedziba strażaków mieście się dokładnie przy ul. Łużyckiej 21. Numery kontaktowe pozostały bez zmian.

Nowa strażnica to inwestycja, która nie tylko poprawiła warunki pracy bytomskich strażaków, ale przede wszystkim zwiększyła bezpieczeństwo mieszkańców Bytomia – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Budowa nowoczesnej siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu przy ul. Łużyckiej zakończyła się kilka miesięcy wcześniej niż przewidywała umowa, a powstający obiekt od początku wzbudzał ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców naszego miasta. Przypomnijmy, że na prawie 25 tys. metrach kwadratowych wybudowano trzy segmenty, w których znajdują się:

Segment A – trzykondygnacyjny budynek Komendy Miejskiej z zintegrowanym stanowiskiem kierowania, salą sztabową, pomieszczeniami biurowymi oraz nową siedzibą Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu;

Segment B – dwukondygnacyjny budynek Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej z halą garażową na 18 stanowisk, szatniami, salami wykładowymi, warsztatem aparatów ODO oraz magazynami;

Segment C – jednokondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na pomieszczenia techniczne i wieżą.

Warto dodać, że oprócz trzech głównych segmentów ukończone zostały także wyjazdy na drogi publiczne, w tym głównym wyjazd na ul. Łużycką oraz plac wewnętrzny.

Nowoczesny obiekt będzie miejscem pracy nie tylko strażaków, ale również Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Tym samym w jednym miejscu swoją siedzibę mają bardzo ważne dla miasta jednostki, które odpowiadają za bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta – dodaje prezydent Wołosz.

Budowa nowej strażnicy dla PSP kosztowała łącznie ponad 23 mln zł. Środki na ten cel pochodziły z budżetu państwa w ramach Programu modernizacji służb mundurowych 2017 – 2020. 2,2 mln zł dołożył także wojewoda śląski, a Urząd Miejski w Bytomiu sfinansował Program Funkcjonalno-Użytkowy, na który przeznaczono około 150 tys. zł.

Dotychczasowa siedziba strażaków przy ul. Strażackiej, z której trwa wyprowadzka bytomskich strażaków, ma ponad 100 lat i pochodzi z 1904 roku. Obiekt ten nie spełniał podstawowych wymogów BHP, a parking i garaże były za małe. Teraz dzięki nowo wybudowanej strażnicy mają nowoczesny obiekt, który nie tylko zwiększy komfort pracy strażaków z PSP, ale będzie miał wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców Bytomia.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content