play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Obiekty po kopalni Rozbark nabierają blasku

today25 maja 2020

Background

Rewitalizacja bytomskich obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark idzie pełną parą. Wyremontowano już mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej, trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, a dodatkowo rozpoczęto prace w budynku kotłowni.

W głównej mierze skupiamy się na robotach budowlanych w budynku dawnej kotłowni. Obiekt ten ze względu na uszkodzenia spowodowane podczas prac rozbiórkowych komina w 2019 nie był remontowany. Dzięki decyzji Urzędu Marszałkowskiego mogliśmy rozpocząć tam prace, które mają na celu rewitalizację tego obiektu – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom.

Powstający w dawnych zabudowaniach KWK Rozbark nowy ośrodek sportowy będzie z pewnością nie tylko wizytówką Bytomia, ale również ważnym miejscem na sportowej mapie województwa śląskiego – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W budynku kotłowni trwają obecnie roboty budowlane związane ze wzmocnieniem ścian, konstrukcji stalowej i fundamentów oraz prace mające na celu odbudowę części ścian, które uległy zniszczeniu w wyniku zawalenia komina w lipcu 2019 roku. W pozostałych częściach dawnej KWK Rozbark prowadzone są prace związane z termomodernizacją budynku noclegowo-szkoleniowego – wnętrze budynku zyskało już niemal swój ostateczny kształt, prowadzone są prace wykończeniowe, a w łazienkach realizowany jest tzw. biały montaż.

Z kolei w budynku dawnej maszynowni Bończyk wykonywane są roboty budowlane związane z wykończeniem łazienek i szatni. Wymienione zostały także okna, a sale do treningów zostały częściowo wykończone. W najbliższym czasie planowane jest malowanie wyremontowanych pomieszczeń. Warto dodać, że zrealizowano już prace remontowe na murze oporowym – skuto odpadający tynk, a także położono warstwę wyrównującą tynku, dzięki czemu mur został przygotowany do dalszych prac wykończeniowych.

Prace budowlane realizowane są zgodnie z harmonogramem. Cieszy szczególnie zgoda na prowadzenie robót w dawnym budynku kotłowni – mówi Dobromir Bujak. Rewitalizację prowadzimy w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. To właśnie z nim chcemy omówić kwestię dalszych prac przy murze oporowym, który ma być jedną z wizytówek powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych oraz Miasta Bytomia – dodaje Dobromir Bujak.

Inwestycja związana z budową Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu-Rozbarku miała planowo kosztować prawie 11,8 mln, z czego 7,8 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Takie były plany kiedy rozpoczynaliśmy inwestycję, jednak po katastrofie budowlanej w 2019 roku kwoty te z pewnością ulegną zmianie, a całkowity koszt rewitalizacji obiektów po byłej kopalni poznamy dopiero po zakończeniu całej inwestycji – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpy Bytom.

To nie koniec planów związanych z tym terenem. Klub posiada już pełną dokumentacje na kolejne etapy rewitalizacji terenu. Tym razem zagospodarowane zostaną zewnętrzne strefy i odnowione elewacje budynków. Powstanie pierwsza w Polsce zewnętrzna ściana wspinaczkowa do uprawiania wspinaczki w formacie trójboju olimpijskiego. Będzie to ewenement nie tylko na skalę naszego kraju. Najbliższe tego typu obiekty są w Austrii i zachodnich Niemczech. Tereny przyległe do budynków wzbogacą się dodatkowo w profesjonalne strefy do uprawiania Parkouru, Street-workoutu oraz powstanie strefa z przeszkodami spotykanymi w biegach terenowych (Runmageddon). Dla fanów biegania zostanie zbudowana stumetrowa, dwutorowa bieżnia. Udostępniona zostanie również strefa z przyrządami do ćwiczeń siłowych. Całość terenu zostanie oświetlona, powstaną ścieżki, ustawione zostaną ławki, kosze, nasadzone drzewa i krzewy.

Bardzo nas cieszy to, iż w tym tygodniu udało nam się rozstrzygnąć postępowanie na kolejny etap rewitalizacji. W przyszłym tygodniu możemy już podpisywać umowę z Wykonawcą i przystępować do prac. Czekamy już tylko na pozytywne zaopiniowanie wniosków przez Urząd Marszałkowski i przystępujemy do dalszych etapów inwestycji. Jestem przekonany iż mieszkańcy Bytomia będą zachwyceni jej efektami – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpy Bytom.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content