play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Lekarze z bytomskiego szpitala zakaźnego wiedzą jakie choroby „lubi” koronawirus

today25 maja 2020

Background

Specjaliści z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu mają duże doświadczenie w leczeniu osób zakażonych koronawirusem. Rozpoznali zakażenie u prawie 500 osób, w szpitalu leczyli parędziesiąt osób. Mogą już zatem wyciągać pierwsze wnioski o przebiegu choroby. Stwierdzili, że na ciężki przebieg choroby wywołanej zakażeniem często mają wpływ otyłość i nabyta cukrzyca.

Z obserwacji na naszym oddziale widzimy, że przede wszystkim cukrzyca zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem. Drugą taką chorobą jest niestety otyłość, co nie dziwi, bo cukrzyca i otyłość często razem występują – mówi dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. – Cukrzyca i otyłość to choroby cywilizacyjne, które są mocno związane z naszym stylem życia: mało aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta zawierająca dużo węglowodanów, a mało błonnika – dodaje doktor Jaroszewicz.

Na ciężki przebieg zakażenia wpływ mają też choroby serca i płuc. Lekarze przekonują do zdrowego stylu życia, może to odsunąć od nas zagrożenie ciężkiego zachorowania na Covid-19.

Foto i źródło: Szpital nr 1 Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content