play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Piekary Śląskie: Jutro nietypowa majówka, bo online

today29 maja 2020

Background

Fakt, że nie można organizować imprez plenerowych nie oznacza, że trzeba całkowicie zrezygnować z zabawy. Aby nieco umilić mieszkańcom czas pandemii, w Piekarach Śląskich organizowana jest majówka online. Ta odbędzie się już jutro.

– Nie możemy się spotkać na plenerowych imprezach, dlatego spotkamy się online. Przygotowaliśmy bogaty repertuar, a lista artystów jest bardzo długa. Nie może Was zbraknąć. Zapraszam w sobotę od 17:00 – zaprasza prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska – Duraj.

  • cover play_arrow

    Piekary Śląskie: Jutro nietypowa majówka, bo online Marcin Hirnyk

Majówkowa zabawa rusza punktualnie o godzinie 17.00 na profilu facebook Piekary Śląskie Oficjalny Fan Page.

W ramach akcji “Piekarscy artyści dla Piekarzan” zagrają: Oberschlesien, Sonia Maselik, Strzyga, Bernadeta Kowalska, Lajkers, Katarzyna Piowczyk, Piotr Koprowski, Zuzanna Niewiadomska oraz Elżbieta Grochowina i Bartłomiej Bijok.

Oberschlesien – sięga po industrialne brzmienia z mocnymi tekstami śpiewanymi po Śląsku. Efektem są szczere piosenki o radości życia, etosie pracy górnika, rozstaniach i powrotach, ludzkich słabościach, kobietach, motocyklach… czyli o życiu, życiu na Górnym Śląsku. W 2012 roku zespół wziął udział w czwartej edycji talent show “Must Be the Music. Tylko muzyka” emitowanego na antenie telewizji Polsat. Grupa zajęła drugie miejsce w tymże konkursie. Zespół zagrał setki koncertów na wszystkich największych festiwalach w Polsce i za granicą gdzie jest entuzjastycznie przyjmowany krzewiąc śląską tożsamość, kulturę i język, co jest głównym założeniem grupy – jak mówi pomysłodawca, kompozytor i producent całej muzycznej twórczości zespołu – Marcel Różanka.

Sonia Maselik – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów pochodząca z Piekar Śląskich. Tworzy muzykę POP, jednak nie ogranicza się tylko do jednego kierunku i z łatwością odnajduje się również w gatunkach takich jak: rock, blues, jazz, gospel, house, dance czy nawet hip hop. Uczestniczka programów telewizyjnych typu talent show, m.in.: Must Be The Music i Mam Talent. Zdobywczyni wielu wyróżnień oraz nagród na konkursach ogólnopolskich za własną twórczość artystyczną. Wykształcona muzycznie oraz obyta ze sceną ma na swoim koncie występy na wielu dużych scenach i imprezach. Wspierała na scenie wielu artystów polskiej sceny muzycznej, m.in.: Sylwię Grzeszczak, Margaret, Antka Smykiewicza, donGURALesko, Vixena oraz zespoły Budkę Suflera czy Wilki. Sonia ma również za sobą współprace z wieloma najlepszymi producentami muzycznymi w Polsce.

Strzyga! – pochodzący ze Śląska zespół muzyczny, który z ironicznym uśmiechem zapuszcza się w posępne rejony kultury oraz sfery wierzeniowej. Interesują ich miejsca zamieszkałe przez złowróżbne i groteskowe wytwory ludzkiej wyobraźni. Czerpią z kultury ludowej czasów minionych (zarówno z lokalnych podań wierzeniowych, jak i wątków europejskich) oraz ze współczesnej kultury masowej. Ich muzyka jest awangardową wypadkową brzmień akustycznych, dark electro, rocka.

Bernadeta Kowalska – wokalistka oraz współzałożycielka zespołu Bernadeta Kowalska i Przyjaciele. Jest również autorką kilku programów muzycznych: Sylwestrowa Biba, Opowieści o Świętym Mikołaju, Przy Świątecznym Stole z Gośćmi Bernadety Kowalskiej emitowanych w wielu stacjach telewizyjnych. Początki kariery muzycznej Bernadety Kowalskiej sięgają 2004 roku, gdy występowała w zespole Accord. Po rozpadzie zespołu w 2005 roku rozpoczęła karierę solową, a właściwie w zespole Bernadeta Kowalska i Przyjaciele.

Lajkers – to duet tworzony przez dwójkę zapaleńców z serca Górnego Śląska, których dawno już połączyła miłość do muzyki. Oboje, pomimo rockowych korzeni, doskonale odnaleźli się w muzyce tanecznej, którą tworzyli wcześniej pod szyldem “Second Impact”. Tworzyli bardzo rozpoznawalne kompozycje (m. in. “Z kimś takim jak ty”, “Debeściak się nazywam”, “Takie lubię”, “Bzz bzz”, czy “Nie było Go tam”) jednak z powodu dość pechowych zbiegów okoliczności, postanowili zamknąć ten rozdział i z całym arsenałem zdobytego doświadczenia objawić się jako nowa twarz polskiej muzyki tanecznej, pod nazwą “Lajkers”.

Kasia Piowczyk – solistka, wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, solową karierę rozpoczęła w 2015 roku. Na śląskiej scenie muzycznej wokalistka ma na koncie wiele sukcesów. Debiutowała piosenką „Moje urodziny”, która w momencie stała się hitem. Jej piosenki bardzo często usłyszeć możemy na antenach śląskich rozgłośni radiowych, zajmując także czołowe miejsca w listach przebojów tych stacji. Możemy usłyszeć wokalistkę m. in. W Radio FEST, Radio Silesia czy Radio Piekary. Teledyski Kasi pojawiają się w regionalnych stacjach telewizyjnych i TVS.

Piotr Koprowski – tenor i solista Zespołu Śląsk, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach u prof. Tadeusza Leśniczaka. Laureat Międzynarodowego Festiwalu muzyki Klasycznej w Brześciu na Białorusi, Śląskiej Sceny Młodych Talentów Wokalno-Muzycznych Chopin 2010 w Siewierzu oraz Międzynarodowego Konkursu Zespołów Wokalnych w Stonawie w Czechach.

Zuzanna Niewiadomska – utalentowana wokalistka, Piekarzanka z wielkimi osiągnięciami. Między innymi laureatka Przeglądu Amatorskich Twórczości Muzycznych SPI nie ŚPI 2019. Stypendystka w roku szkolnym 2018/2019 za wybitne osiągnięcia artystyczne. Obecnie walczy w międzynarodowym konkursie ART Center Karnolsky’s International Online Dancing and Singing Contest.

Elżbieta Grochowina – od ośmiu lat chórzystka piekarskiego chóru “Halka”, a od zawsze – człowiek, któremu ciągle coś w głowie gra lub śpiewa. Najczęściej to coś – jak sama pisze o sobie artystka – zostaje uzewnętrznione.

Bartłomiej Bijok – gra na gitarze i ukulele, fotografuje, tworzy filmy, rysuje, pisze wiersze. Człowiek-orkiestra z artystyczną duszą i głową przepełnioną pomysłami.

Źródło: UM Piekary

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content