play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Katowice: Hulajnogą przez miasto

today4 czerwca 2020

Background

W Katowicach będzie działała  kolejna metoda bezpiecznego i szybkiego transportu dla mieszkańców. Na ulicach miasta pojawią się elektryczne hulajnogi – sposób na szybkie przemieszczanie się po mieście, bez korków i czekania na przystanku.

Mieszkańcy Katowic, którzy są już użytkownikami aplikacji Bolt, zobaczą symbol hulajnogi w swojej aplikacji. Wybranie symbolu przeniesie użytkownika do “wypożyczalni” jednośladów. Elektryczną hulajnogę można odblokować, skanując kod QR. Przy pierwszym użyciu wyświetli się instrukcja dla użytkownika ze wskazówkami dotyczącymi bezpiecznej jazdy i parkowania pojazdu. Osoby, które nie mają jeszcze aplikacji, mogą pobrać ją z Google Play (Android) lub App Store (iOS).

Odblokowanie elektrycznej hulajnogi będzie bezkosztowe, mieszkańcy Katowic będą płacić 1 zł za każdą minutę przez pierwsze 5 minut jazdy, później koszt obniży się o 50% do 0,50 zł za minutę. Po zakończonym przejeździe, pojazd należy zaparkować w bezpiecznym miejscu, najlepiej w pobliżu stojaka na rowery lub w obszarze zaznaczonym na mapie w aplikacji. Wszystkie jednoślady wyposażone są we wbudowane urządzenia śledzące GPS, które dostarczają danych o miejscach odbioru i parkowania, a także pozwolą zespołowi firmy na co dzień zadbać o bezpieczeństwo lokalnej społeczności.

Wszyscy dostrzegamy, że korzystanie z różnych form współdzielenia jest coraz bardziej popularne w Katowicach. To świadczy o tym, że nasi mieszkańcy są aktywnymi uczestnikami globalnego trendu „pożyczaj i korzystaj”, odchodząc tym samym od filozofii „posiadaj i korzystaj”. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, bo dzięki temu dbamy o środowisko i podnosimy jakość życia w mieście. Co niezmiernie ważne – zachęcamy, by użytkownicy korzystali z hulajnóg zgodnie z obowiązującymi zasadami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Każdego dnia rano Bolt będzie redystrybuować elektryczne hulajnogi do wyznaczonych miejsc. Wszystkie pojazdy będą regularnie dezynfekowane, a użytkownicy zachęcani są do używania rękawiczek podczas jazdy. Wypożyczenie elektrycznej hulajnogi odbywa się bezdotykowo.

Nowe hulajnogi zaprojektowane przez wewnętrzny zespół inżynierski firmy są niezwykle lekkie, ważą zaledwie 17 kg dzięki wykorzystaniu aluminium. Ich pojemny akumulator pozwala na przejechanie nawet 40 km na jednym ładowaniu. Jednoślad osiąga maksymalną prędkość 25 km/h, przednie i tylne podświetlenie zapewniają bezpieczeństwo podczas korzystania w godzinach późno popołudniowych. Pompowane opony natomiast poprawiają przyczepność do podłoża i płynną jazdę. Jednoślady zostały też wyposażone w dodatkowe mechanizmy bezpieczeństwa – tryb początkujący stworzony z myślą o użytkownikach korzystających z hulajnogi pierwszy raz, który ogranicza prędkość do 15 km/h oraz możliwość dostosowania maksymalnej prędkości jazdy do obowiązujących lokalnie przepisów.

Jednym z najważniejszych aspektów zmniejszania śladu węglowego e-hulajnogi jest przedłużenie jej żywotności. Nowy model Bolt został stworzony specjalnie, by udostępniać go do wypożyczania przez aplikację, dlatego jest bardziej odporny na warunki pogodowe, różnorodną nawierzchnię czy intensywne użytkowanie – mówi Valerii Romanov, manager operacyjny Bolt.

Hulajnogi dostępne w aplikacji można naprawić w przypadku mechanicznych uszkodzeń dzięki innowacyjnej modułowej konstrukcji. Ponadto zostały one wykonane w 90% z aluminium i innych łatwych w recyklingu materiałów. Okres użytkowania pojazdów ma wynosić 36 miesięcy.

Foto i źródło: UM Katowice

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content