play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Przez wiadukt zamykają DK 1 w Czechowicach Dziedzicach

today25 czerwca 2020

Background

Zamykają obleganą trasę w Beskidy. Już jutro fragment krajowej jedynki (DK1) w Czechowicach – Dziedzicach będzie nieprzejezdny. Trwają prace na szlaku kolejowym w stronę Zabrzegu.

DK 1 nieprzejezdna i to przez cały weekend. Trwa modernizacja szlaku kolejowego między Goczałkowicami Zdrojem, Czechowicami- Dziedzicami i Zabrzegiem. Prace ruszyły tu już w kwietniu. W ten weekend spore utrudnienia czekają kierowców.

Zamykają drogę by rozebrać wiadukt

Wykonawca robót skupi się teraz na wiadukcie nad Drogą Krajową numer 1 w Czechowicach- Dziedzicach. Ten będzie rozbierany i stąd droga już od jutra od godz. 20 będzie zamknięta.

 • cover play_arrow

  Przez wiadukt zamykają DK 1 w Czechowicach Dziedzicach Adam Złotorowicz

Mówi Katarzyna Głowacka z PKP PLK. To oznacza, że kierowcy będą musieli pojechać inną trasą.

Sprawdź objazdy

Kierowcy jadący od strony Katowic będą musieli skręcić w Czechowicach, w lewo, w ulicę Legionów i włączą się do ruchu na DK1 na skrzyżowaniu z ulicą Ligocką. Natomiast kierowcy jadący z Bielska powinni wjechać do Czechowic na skrzyżowaniu z ul. Mazańcowicką.

Po weekendzie – kolejne utrudnienia

Po trwających od piątku do poniedziałku do 6 rano pracach – ruch zostanie przywrócony. Nie będzie jednak możliwy po całej szerokości jezdni, zauważa Głowacka.

 • cover play_arrow

  Przez wiadukt zamykają DK 1 w Czechowicach Dziedzicach Adam Złotorowicz

rozbiórka wiaduktu to część prac modernizacyjnych na szlaku kolejowym z Goczałkowice Zdroju przez Czechowice- Dziedzice po Zabrzeg.

Potężna inwestycja

Prace na szlaku kolejowym z Czechowic- Dziedzic do Zabrzegu już trwają. Pierwsze – obejmują mosty. Widać już roboty na ponad 150-metrowym moście nad Wisłą. Nowy obiekt zastąpi zlokalizowany w sąsiedztwie most, tworząc połączenie między stacją Czechowice-Dziedzice a przystankiem Goczałkowice Zdrój. Nowa przeprawa kolejowa zapewni bezpieczny transport dla mieszkańców regionu i przewozu towarów. Dodatkowo, dzięki przywróceniu pierwotnej lokalizacji mostu, zostanie zlikwidowany łuk torów, co pozwoli na podniesienie prędkości pociągów. W ramach inwestycji powstało już specjalne zabezpieczenie istniejącego nasypu nad rzeką Młynówką Komorowicką, a obecnie prowadzone są prace przy wbijaniu pali podtrzymujących przyszłą konstrukcję mostu. Także dwa nowe mosty powstaną nad rzeką Iłownicą.

Co będzie w Czechowicach-Dziedzicach

W Czechowicach-Dziedzicach wszystkie perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ułatwią to windy oraz pochylnie. Dla osób niedowidzących i niewidomych dostępne będą tablice informacyjne z alfabetem Braille’a. W ramach prowadzonych prac perony zostaną wyposażone w nowoczesne elementy informacji wizualnej jak tablice informacyjne, gabloty. Będą nowe wiaty i ławki. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewidziano monitoring.

Na stacji zostaną wymienione tory, rozjazdy i sieć trakcyjna. Powstanie Lokalne Centrum Sterowania w Czechowicach-Dziedzicach, które po uruchomieniu będzie dbać o bezpieczeństwo pociągów na odcinku Goczałkowice Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. Przewidziano też odnowienie przystanków Goczałkowice Zdrój i Zabrzeg.

Sprawniejsze podróże z Katowic do Zebrzydowic i Wisły Głębce

Sprawniej pojadą pociągi na trasie z Katowic do Zebrzydowic i Wisły Głębce, nawet z prędkością do 160 km/h i towarowych do 120 km/h. Projekt przewiduje wymianę prawie 47 km torów i 56 km sieci trakcyjnej. Wymiana 122 rozjazdów zapewni płynny przejazd pociągów przez stację i przystanki. Dzięki inwestycji poprawi się przepustowość szlaków kolejowych oraz zwiększy efektywność wykorzystania węzła w Czechowicach-Dziedzicach, a nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym zapewnią wyższy poziom bezpieczeństwa. Na zwiększenie bezpieczeństwa przewozu podróżnych i ładunków pozytywnie wpłynie przebudowa 3 przejazdów kolejowo-drogowych.

Wartość prac to 1,4 mld zł. Projekt „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła- Czechowice – Dziedzice – Zabrzeg” współfinansowany jest przez Unię Europejską z Instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Roboty powinny zakończyć się do października 2023 roku. Wykonawcą jest firma Budimex Budownictwo Sp. z o.o.

Inwestycja w liczbach:

 • 47 km torów
 • 56 km sieci trakcyjnej
 • 122 rozjazdy
 • 23 obiekty inżynieryjne
 • 3 przejazdy kolejowo-drogowe

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content