play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Straż Graniczna wznawia rekrutację

today2 lipca 2020

Background

Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu wznowił rekrutację kandydatów do służby. Nabór prowadzony jest do placówki w Katowicach – Pyrzowicach wraz z grupą zamiejscową w Częstochowie, Placówki w Rudzie Śląskiej wraz z grupą zamiejscową w Sosnowcu, placówki w Bielsku-Białej oraz w Opolu.

Żeby zostać funkcjonariuszem Straży Granicznej trzeba poddać się dwuetapowemu procesowi rekrutacyjnemu. I etap rekrutacji składa się z wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, badania psychologicznego i psychofizjologicznego, natomiast II etap to egzamin, w ramach którego kandydaci do służby rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i języka obcego, przystępują do testu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej oraz poddawani są badaniom lekarskim. Osoba, która chce przystąpić do rekrutacji musi posiadać: obywatelstwo wyłącznie polskie, nieposzlakowaną opinię, co najmniej średnie wykształcenie, zdolność psychiczną i fizyczną do służby, uregulowany stosunek do służby wojskowej, korzystać z pełni praw publicznych, nie może być karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i w dniu przyjęcia do służby nie może przekraczać wieku 35 lat.

Nowo przyjęci funkcjonariusze rozpoczynając służbę kierowani są na około półroczne szkolenie podstawowe i podoficerskie. Straż Graniczna dysponuje trzema nowoczesnymi ośrodkami szkolenia w Kętrzynie, Koszalinie i Lubaniu gdzie kursanci nabywają podstawowe kompetencje i umiejętności w zakresie różnych dziedzin prawa, budowy i zabezpieczeń polskich i zagranicznych dokumentów, poznają budowę i zasady działania specjalistycznego sprzętu, przechodzą kompletne przeszkolenie w zakresie użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Po pomyślnym zdaniu egzaminów końcowych funkcjonariusze wracają do swoich komórek organizacyjnych i pod okiem starszych kolegów zaczynają realizować obowiązki służbowe.

Straż Graniczna oferuje stabilne warunki zatrudnienia, pensję (dla młodych funkcjonariuszy bezpośrednio po szkoleniu) w wysokości od 3640 zł netto, dodatkowo: 13 pensję, mundurówkę, dopłatę do wypoczynku, dodatek mieszkaniowy lub zwrot kosztów dojazdu do służby.

Chętni do wstąpienia do służby w Straży Granicznej mogą składać swoje aplikacje w Komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Foto i źródło: Śląska Straż Graniczna

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content