play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Za parkowanie w Bytomiu zapłacisz kartą

today2 lipca 2020

Background

Aż 30 procent płatności za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Bytomiu realizowanych jest bezgotówkowo. Mieszkańcy coraz chętniej korzystają z wprowadzanej stopniowo w 74. bytomskich parkomatach możliwości płacenia za parkowanie kartą płatniczą. Mimo pandemii koronawirusa, modernizacja parkomatów przebiegła bez opóźnień. Bez problemów udało się wdrożyć oprogramowanie obsługujące porty zbliżeniowe. Modernizacja 74 bytomskich parkomatów kosztowała budżet miasta około 60 tysięcy złotych.

We wszystkich naszych parkomatach można już opłacić postój zbliżeniowo kartą płatniczą oraz telefonem wyposażonym w tzw. system NFC, czyli komunikację bliskiego zasięgu. Co ważne, obserwujemy wśród kierowców wyraźny wzrost zainteresowania bezgotówkowymi formami płatności – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez MZDiM, aż 30 procent wszystkich płatności w parkomatach realizowanych jest bezgotówkowo, z czego 17 procent to płatności za pomocą karty, a 13 procent za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Pozostali użytkownicy Strefy Płatnego Parkowania nadal decydują się płacić za postój w parkomatach gotówką.

Wprowadzenie płatności kartą za postój w strefie było jedną z zapowiedzi MZDiM, którą udało się zrealizować w zaplanowanym czasie. – Jestem przekonany, że wkrótce kierowcy w Bytomiu całkowicie zapomną jak to jest szukać drobnych do parkomatu – mówi Paweł Wittich. Warto podkreślić, że w związku z pandemią, ekrany dotykowe w bytomskich parkomatach są regularnie dezynfekowane w ciągu dnia. Przypomnijmy, że Strefa Płatnego Parkowania w Bytomiu obejmuje obszar centrum miasta. Opłaty za postój samochodów w strefie obowiązują w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 9.00 do 17.00. Za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 1,5 zł, za drugą godzinę – 1,8 zł, za trzecią godzinę – 2,1 zł, zaś za czwartą i każdą kolejną godzinę postoju 1,5 zł. Parking przed Urzędem Miejskim w Bytomiu przy ul. Parkowej 2 płatny jest w poniedziałki od 8.00 do 17.30, a w pozostałe dni robocze od 8.00 do 15.00.

Klienci Urzędu Miejskiego mogą korzystać z bezpłatnego postoju na parkingu pod magistratem przez pierwszą godzinę parkowania. W tym celu muszą pobrać w parkomatach tzw. bilet zerowy.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content