play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zagłębie

Eksponaty z Huty Szkła zostaną wyeksponowane w Zawierciu i Sosnowcu

today3 lipca 2020

Background

Wzajemna współpraca w zakresie uratowania dziedzictwa polskiego wzornictwa szklarskiego pochodzącego ze zlikwidowanej Huty Szkła w Zawierciu – to najważniejsze zapisy listu intencyjnego podpisanego przez prezydentów Zawiercia oraz Sosnowca.

Od ponad roku Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu starał się o pozyskanie od syndyka masy upadłościowej potężnej kolekcji historycznego szkła użytkowego, której los był zagrożony. W sumie kolekcja muzealna w Sosnowcu poszerzy się o ok. 1000 eksponatów. Na jej rozwój udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (55 tys. zł).

Pozostała część kolekcji zawierciańskiej Huty Szkła zostanie wyeksponowana w specjalne na ten cel przygotowanych pomieszczeniach w Zawierciu. W przygotowaniu ekspozycji oraz popularyzacji wiedzy o działalności Huty pomogą pracownicy sosnowickiego Muzeum. To właśnie sosnowiecka placówka może się poszczycić największą kolekcją szkła w Polsce i najbardziej reprezentatywną kolekcją szkła użytkowego.

Pod koniec 2020 roku, oprócz wystawy zawierciańskiej, muzeum zaprezentuje nabytą kolekcję na specjalnie przygotowanej wystawie. Warto też dodać, że obecnie trwają prace nad drugim tomem albumu prezentującego sosnowieckie zbiory.

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content