play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Oszukiwali firmy na miliony złotych !

today23 lipca 2020

Background

17 osób zatrzymanych w związku z przestępstwami gospodarczymi. Podejrzani są o pranie brudnych pieniędzy, oszustwa na miliony i działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. Działali na Śląsku i w Małopolsce. 

Grupa miała oszukać niemiecką firmę na prawie 2,5 mln zł. Podejrzani podszyli się pod kontrahenta dostarczającego stalowe rury. Następnie wysyłali pismo o zmianie numeru konta. Natychmiast po otrzymaniu pieniędzy na fałszywy rachunek przelewali środki na kolejne kilkanaście rachunków bankowych . By uwiarygodnić transakcję część środków przeznaczyć mieli na stworzenie pozornie legalnej  sprzedaży diamentów , które miały pochodzić z dziedziczenia po zmarłej babci jednego z podejrzanych. Sprawcy zapłacili nawet VAT w wysokości prawie 200 tys. zł. Wpadli, bo kontrahent który faktycznie dostarczył towar nie dostał zapłaty i zgłosił sprawę na policję.

W toku prowadzonych czynności śledczy ustalili i dotarli do licznych lokali, które grupa przestępcza wynajmowała w różnych lokalizacjach województwa małopolskiego. Podczas przeszukania tych pomieszczeń katowiccy policjanci zabezpieczyli m.in. ponad 30 telefonów komórkowych, 19 laptopów służących do popełniania przestępstw, karty SIM, modemy, pamięć zewnętrzną, rowery o wartości 40 tys. zł oraz części rowerowe i samochodowe o wartości 85 tys. zł.

Grupa w ramach działalności przestępczej próbowała oszukać również inne przedsiębiorstwa działające na terenie Polski i Europy.

Decyzją katowickiego sądu 10 osób zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych zastosowano policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe. Teraz podejrzanym grozi kara od 10 do nawet 15 lat więzienia.

Fot.: Śląska Policja 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content