play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zagłębie

Sosnowiec: Będą kolejne remonty w placówkach oświatowych

today21 sierpnia 2020

Background

Dwie szkoły i trzy przedszkola przejdą gruntowną modernizację w Sosnowcu. W sumie w ostatnich latach poważne zmiany przeszło już blisko 20 szkół i przedszkoli. Będą to modernizacje Szkoły Podstawowej nr 21 w Jęzorze oraz 35 w Porąbce, a także Przedszkola Miejskiego nr 3 oraz 18 na Pogoni i Przedszkola Miejskiego 31 w Ostrowach Górniczych.

W trzech obiektach termomodernizacja będzie kompletna, z kolei w SP 35 i PM 31 został uwzględniony zabytkowy walor budynków. Co najważniejsze we wszystkich budynkach zmieni się sposób ich ogrzewania. Kotły węglowe zostaną zastąpione przez gazowe – podkreśla Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny m.in.: za inwestycje w mieście.

W przypadku SP nr 21 w Jęzorze zadanie obejmuję wykonanie docieplenia wraz z elewacją i wymianę drzwi wejściowych. Remontem objęty będzie również dach szkoły. Przy tej okazji odnowione zostaną schody ewakuacyjne, chodnik, powstanie również szklane zadaszenie wejścia. To właśnie w przypadku SP 21 zakres prac jest największy.

Znajdująca się w Porąbce przy ulicy Ligonia SP 35 będzie miała nieco mniejszy zakres prac ze względu na zabytkowy charakter budynku. Tu również zmieni się system ogrzewania budynku z węglowego na gazowy. Docieplenie będzie wykonywane pod oknami i na ścianach zewnętrznych przy gruncie. Wymienione zostanie pokrycie dachu oraz wykonana nowa nawierzchnia wokół budynku.

Podobny zakres robót związany jest z termomodernizacją przedszkoli nr 3 oraz 18. W obu przypadkach wymienione zostaną okna i drzwi, które wcześniej taką wymianą objęte nie były.

W sumie w ostatnich latach już ponad 20 placówek edukacyjnych w mieście zmieniło swoje oblicze. Cały czas szukamy możliwości pozyskania dofinansowania na kolejne remonty – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Podobnie jak w przypadku Szkoły w Porąbce, również elewacja przedszkola w Ostrowach Górniczych pozostanie bez zmian. Jednak w tym budynku elewacja przejdzie gruntowne czyszczenie, by mocnej zaakcentować piękno obiektu.

Koszt wszystkich prac to prawie 6,5 mln zł. Od momentu podpisana umów wykonawcy mają dziewięć miesięcy na realizację inwestycji.

Foto i źródło: UM Sosnowiec

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content