play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Lekkoatletyka znów będzie dziś królowała na Stadionie Śląskim

today25 sierpnia 2020

Background

Już dzisiaj czeka nas wielkie sportowe święto na Stadionie Śląskim. Rusza 66. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego, zaliczany do World Athletics Continental Tour Silver. Wstęp na zawody jest darmowy.

Memoriał Kusocińskiego pierwotnie miał odbyć się w maju, ale z powodu pandemii data imprezy została przesunięta. Wezmą w niej udział zarówno gwiazdy lekkoatletyki z całego świata, jak i cała polska czołówka sportowców.

Chcemy zaoferować widzom atrakcyjny produkt sportowy. Pojedynki znakomitych polskich zawodników ze światową czołówką z pewnością rozbudzą emocje. Sportowcy są głodni rywalizacji i chętnie przyjmowali nasze zaproszenie. Mamy potwierdzony udział naprawdę bardzo dobrych zawodników zagranicznych – zaznacza dyrektor mityngu Sebastian Chmara.

W biegu na 100 metrów zaprezentuje się ambasadorka Śląska Ewa Swoboda. Emocji nie zabraknie także w rywalizacji mężczyzn. Jednym z faworytów stumetrówki będzie Turek Ramil Quliyev, mistrz świata w sprincie na 200 metrów z 2017 roku. Jego zagranicznymi rywalami na Kusym będą Brytyjczycy – złoty medalista halowych mistrzostw świata z Sopotu (2014) Richard Kilty oraz mistrz globu w sztafecie z 2017 roku Chijindu Ujah.

Na dystansie 400 metrów nie zabraknie Aniołków Matusińskiego, w tym Justyny Święty-Ersetic, która jako zaznacza, bardzo lubi startować na Stadionie Śląskim.

Formę Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego w biegu na 800 metrów sprawdzą brązowy medalista mistrzostw świata z 2019 roku Ferguson Rotich oraz trzeci na halowych mistrzostwach świata w 2016 roku Eric Sowinski. Rywalką Sofii Ennaoui będzie z kolei wicemistrzyni Europy (2016, 2018) Francuzka Renelle Lamote. W biegu na 100 metrów przez płotki na starcie obok Karoliny Kołeczek nie zabraknie mistrzyni Europy Białorusinki Elwiry Hierman. Na dystansie 400 metrów przez płotki na Stadionie Śląskim wystartuje m.in. wicemistrzyni olimpijska Dunka Sara Petersen. Niezwykle interesująco zapowiada się konkurs rzutu młotem.

To zdecydowanie jedna z najciekawiej obsadzonych konkurencji Memoriału. Na starcie pojawi się nasz eksportowy duet, czyli czterokrotny mistrz świata Paweł Fajdek oraz brązowy medalista olimpijski Wojciech Nowicki. W szranki z Polakami staną młode wilczki tej konkurencji, czyli zbliżający się do rzutów na 80 metrów Węgier Bence Halász i zaledwie 19-letni Ukrainiec Mychajło Kochan mający już rekord życiowy na poziomie ponad 77 metrów – wylicza Chmara.

Kolejnym mistrzem świata, którego zobaczymy na Stadionie Śląskim będzie oszczepnik Johannes Vetter. Niemiec w 2017 roku zdobył złoto, a dwa lata później do swojej kolekcji medali globalnego czempionatu dołożył brąz. W tym sezonie Vetter uzyskał już 87.36 i jest wiceliderem światowych tabel. Innym złotym medalistą, który wystartuje w rzucie oszczepem będzie Czech Vítězslav Veselý, triumfator z 2013 roku.

Początek mityngu, godzina 16:00. Bramy Stadionu Śląskiego będą otwarte od 14:30. Wstęp na trybuny będzie bezpłatny, ale obowiązywać będą ścisłe reguły sanitarne wynikające z sytuacji epidemicznej. Imprezę będzie mogło docelowo obserwować 7 tysięcy widzów.

Foto i źródło: www.slaskie.pl

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content