play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Bytom: Zamiast kopalni centrum wspinaczkowe. Trwają prace na Rozbarku

today26 sierpnia 2020

Background

Prace związane z rewitalizacją obiektów po byłej KWK Rozbark w Bytomiu, gdzie powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, wchodzą w decydujący etap. Obecnie trwają intensywne prace w budynku kotłowni, której zburzona część wkrótce zostanie odbudowana.

Postęp prac w budynkach po dawnej kopalni jest już widoczny gołym okiem. Budynek noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk zostały praktycznie ukończone. Pozostały nam do wykonania drobna prace wykończeniowe – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom. – Obecnie skupiamy się na budynku kotłowni, gdzie trwają już zaawansowane prace, aby móc już wkrótce przystąpić do odbudowy zawalonej części obiektu – dodaje Dobromir Bujak.

W lipcu 2019 roku podczas rozbiórki komina doszło do jego zawalenia, wskutek czego uszkodzony został budynek dawnej kotłowni KWK Rozbark. Mimo to inwestor rozpoczął starania o odbudowę obiektu i po uzgodnieniu wszystkich prac z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach, przystąpił do robót, mających przywrócić dawny blask również temu budynkowi. To właśnie tam realizowane są teraz główne prace, między innymi związane z: robotami przy murach, fundamentach oraz konstrukcjach stalowych kotłowni oraz planowanym wykonaniem posadzki betonowej. Realizacji tych prac umożliwi dalszą odbudowę zawalonej części budynku. Jednym z pomysłów na zagospodarowanie tego obiektu jest powstanie konstrukcji wspinaczkowej nawiązującej swoim kształtem do stojącego wcześniej w tym miejscu komina.

Obecnie skupiliśmy się na pracach w budynku kotłowni, jednak mamy również ciekawy pomysł związany z zagospodarowaniem muru oporowego, który został już naprawiony – mówi Dobromir Bujak. – W planach chcielibyśmy stworzyć na murze mural nawiązujący z jednej strony do historii Bytomia, zaś z drugiej do nowej funkcji obiektów po byłej kopalni. Gotowy projekt musimy jednak uzgodnić z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – dodaje prezes Skarpy Bytom, Dobromir Bujak.

Rewitalizacja poprzemysłowych obiektów w Bytomiu to szansa dla naszego miasta. Świetnym przykładem są realizowane prace w budynkach po byłej kopalni Rozbark, gdzie powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Już wkrótce w pokopalnianych budynkach będziemy mogli sprawdzić swoje umiejętności wspinaczkowe i siłowe, a obiekt ten z pewnością będzie wizytówką Bytomia – dodaje prezydent Wołosz.

Warto dodać, że w powstającym Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych będzie m.in. pierwsza w Polsce zewnętrzna ściana wspinaczkowa do uprawiania wspinaczki w formacie trójboju olimpijskiego. Będzie to ewenement nie tylko na skalę naszego kraju, bowiem najbliższe tego typu obiekty są w Austrii i zachodnich Niemczech. Tereny przyległe do budynków wzbogacą się dodatkowo w profesjonalne strefy do uprawiania Parkouru, Street-workoutu oraz powstanie strefa z przeszkodami spotykanymi w biegach terenowych (Runmageddon). Dla fanów biegania zostanie zbudowana stumetrowa, dwutorowa bieżnia. Udostępniona zostanie również strefa z przyrządami do ćwiczeń siłowych. Całość terenu zostanie oświetlona, powstaną ścieżki, ustawione zostaną ławki, kosze, nasadzone drzewa i krzewy.

Foto i źródło: UM Bytom

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content